“YELLOW TICKET” Alicii Svigals po raz pierwszy w Polsce!

Alicia Svigals (światowej klasy skrzypaczka i współzałożycielka zespołu The Klezmatics) z pianistką Marilyn Lerner (USA) zagrają do niemego filmu „Żółty paszport” z Polą Negri. Ich wspólny projekt “Yellow Ticket” jest entuzjastycznie przyjmowany w renomowanych salach w Stanach Zjednoczonych. Obecne tournée Alicii Svigals i Marilyn Lerner (koncerty we Wrocławiu oraz w Krakowie i Warszawie) jest pierwszą prezentacją projektu w Polsce.

Z Warszawą w tle.

Projekt był wielokrotnie nagradzany i wystawiany z dużym powodzeniem w USA. To nie tylko gratka dla miłośników kina niemego, twórczości Poli Negri i muzyki. „Żółty paszport” dokumentuje Warszawę z 1918 roku. Film został nakręcony w okupowanej wówczas przez armię pruską Warszawie, a jako plenery zostały wykorzystane okolice Nalewek.
Jest to zatem unikatowa dokumentacja tzw. „Dzielnicy Żydowskiej” dawnej Warszawy i życia jej mieszkańców. W okresie nazistowskim próbowano zniszczyć wszystkie kopie filmu, gdyż film ten przedstawiał Żydów w pozytywnym świetle.

YELLOW-TICKETMuzyka na najwyższym poziomie.

Nowe opracowanie filmu (autorska muzyka i tłumaczenie napisów na jęz. angielski) jest dziełem Alicii Svigals, wszechstronnego muzyka, jedną z najwybitniejszych obecnie skrzypaczek klezmerskich na świecie. Była nie tylko jednym z założycieli słynnego zespołu Klezmatics, laureatką nagrody Grammy, ale współpracowała też z wykonawcami takimi jak m.in. Kronos Quartet (kompozycja), Allen Ginsburg, Whoopi Goldberg, Susan Sarandon, czy Robert Plant i Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin.
W projekcie “Yellow Ticket” towarzyszy jej znana kanadyjska pianistka jazzowa Marilyn Lerner specjalizująca się w gatunkach free jazz, new music tinged improvisation, oraz Ashkenazic folk music.

Opis filmu.

„Żółty paszport”, reż. Eugen Illés, Victor Janson, Niemcy 1918, 58 min.
Lea, młoda dziewczyna, mieszka w żydowskiej dzielnicy Warszawy z chorym ojcem. Lubi czytać, chce studiować medycynę aby pomóc swojemu choremu ojcu. Wkrótce jej ojciec umiera, a jej opiekun, Ossip Storki, jest wezwany do pracy jako gubernator. Kiedy przyjeżdża do Petersburga, dowiaduje się, że może pracować tylko świadcząc tzw. usługi seksualne. Do tego potrzebny jej będzie specjalny dokument – “żółty paszport”. W przeciwnym razie grozi jej więzienie.

Muzyka:
Alicia Svigals

Wykonawcy:
Alicia Svigals (skrzypce, śpiew)
Marilyn Lerner – fortepian

KONCERTY:

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.