-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. W tym roku odbywa się po raz 43. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa.
Gośćmi festiwalu byli dotąd artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych.
Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi utalentowani muzycy, będący u progu kariery. Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Koncerty odbywają się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.
P R O G R A M
15 sierpnia
środa, godz. 19.30
Sala Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1
Grigorij Sokołow fortepian
Joseph Haydn, Franz Schubert
16 sierpnia
czwartek, godz. 20.15
Kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 26
Collegium Zieleński
Chór „Gloria”
Wirtuozi Lwowa
Stanisław Gałoński dyrygent
Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Mikołaj Dylecki
17 sierpnia
piątek, godz. 19.30
Sala Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1
Steven Isserlis wiolonczela
Ya-Fei Chuang fortepian
Johann Sebastian Bach, Bohuslav Martinů, Robert Schumann, César Franck
18 sierpnia
sobota, godz. 17.00
Aula Akademii Muzycznej „Florianka”, ul. Basztowa 8
Koncert z cyklu „Młode Talenty”
Lidia Sosnowska sopran
Piotr Jaworski fortepian
Karolina Rajczyk sopran
Julia Kocjan fortepian
Franz Schubert, Karol Szymanowski
18 sierpnia
sobota, godz. 19.30
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Sukiennicach, Sala Siemiradzkiego, Rynek Główny 3
Oddział Muzeum Narodowego
Elżbieta Stefańska klawesyn
Mariko Kato klawesyn
François Couperin, Johann Sebastian Bach, Wilhelm Friedemann Bach, Muzio Clementi, Wolfgang Amadeus Mozart
19 sierpnia
niedziela, godz. 17.00
Aula Akademii Muzycznej „Florianka”, ul. Basztowa 8
Koncert z cyklu „Młode Talenty”
Appassionato Piano Duo
Trio Fortepianowe
Ignacy Jan Paderewski, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, Francis Poulenc
19 sierpnia
niedziela, godz. 20.15
Bazylika Franciszkanów, ul. Franciszkańska
Chór „Tiebie Pojem”
Konstantin Jakobson dyrygent
Muzyka cerkiewna
20 sierpnia
poniedziałek, godz. 19.30
Aula Akademii Muzycznej „Florianka”, ul. Basztowa 8
Joanna Freszel sopran
Bartłomiej Kominek fortepian
Fryderyk Chopin, Władysław Żeleński, Siergiej Rachmaninow, Claude Debussy, Ignacy Jan Paderewski, Alberto Ginastera, Benjamin Britten, Sławomir Zamuszko
21 sierpnia
wtorek, godz. 19.30
Bazylika OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26
Wirtuozi Lwowa
Serhij Burko dyrygent
Mirosław Skoryk, Anatol Kos-Anatolski, Mykoła Kołessa, Wiktor Kamiński, Ołeksandr Kozarenko
22 sierpnia
środa, godz. 19.30
Dziedziniec Collegium Nowodworskiego UJ, ul. św. Anny 12
w przypadku deszczowej pogody: godz. 20.00, Kościół Ewangelicki, ul. Grodzka 58
Krakowski Kwintet Dęty
Paweł Gusnar saksofon
Alexander von Zemlinsky, Paweł Łukaszewski, Artur Malawski, Krzesimir Dębski, Malcolm Arnold, Ferenc Farkas, Darius Milhaud
23 sierpnia
czwartek. godz. 21.00
Kopalnia Soli „Wieliczka”, Kaplica św. Kingi
zjazd do kopalni szybem Daniłowicza od godz. 19.40
Amarcord
Chorał, Marcin Paligon, Pierre de la Rue, Antoine Brumel, Wipo z Burgundii, Josquin des Préz, Jehan Ockeghem, Loyset Compère
24 sierpnia
piątek, godz. 19.30
Kościół SS. Norbertanek, ul. Kościuszki 88
Łukasz Długosz flet
Agata Długosz flet
Marek Toporowski klawesyn
Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Haendel, Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi
25 sierpnia
sobota, godz. 19.30
Kościół OO. Augustianów, ul. Augustiańska 7
The Golden Gate Quartet
Spirituals
26 sierpnia
niedziela, godz. 19.30
Dziedziniec Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
w przypadku deszczowej pogody: godz. 20.00, Aula bł. Jakuba, Klasztor Franciszkanów, ul. Franciszkanska 4
Collegium Marianum
Bitwy Morskie
27 sierpnia
poniedziałek, godz. 19.30
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
Sinfonietta Cracovia
Michael Martin Kofler dyrygent i flet
Wolfgang Amadeus Mozart, Carl Stamitz, Franz Schubert
28 sierpnia
wtorek, godz. 19.30
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Piotr Przedbora gitara
Anonim, A. Vivaldi, J. S. Bach, F. Sor, J. K. Mertz, G. Regondi, A. Piazzolla, I. Albéniz
29 sierpnia
środa, godz. 19.30
Kościół Ewangelicki, ul. Grodzka 58
Joel Frederiksen basso profondo i arcylutnia
Axel Wolf teorban i lutnia
Giulio Romano Caccini, Girolamo Kapsberger, Andrea Falconieri, Giovanni Girolamo Frescobaldi, Giovanni Puliaschi, Giovanni Zamboni Romano, Giacomo Carissimi, Giovanni Felice Sances
30 sierpnia
czwartek, godz. 20.15
Kościół OO. Bernardynów, ul. Bernardyńska 2
Michał Białko organy
Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Max Reger
31 sierpnia
piątek, godz. 19.30
Kościół OO. Augustianów, ul. Augustiańska 7
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Collegium Zieleński
Bartosz Koziak wiolonczela
Maciej Tworek dyrygent
Krzysztof Penderecki