XI Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” – Reaktywacja!

Miałem zaszczyt i wielką przyjemność relacjonować “Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje” (tu znajduje się publikacja) w listopadzie 2014 roku. Dlaczego użyłem stwierdzenia “wielką przyjemność”??? Wystarczy przeczytać moją relację

Oto fragment końcowy mojego tekstu, muszę dodać, że był to jeden z najlepszych koncertów akademickich jakie dane mi było wysłuchać.

“Oprócz słuchania muzyki, wielką radość sprawiła mi atmosfera jaka panowała na tym koncercie. Ale temu nie można się dziwić – byli tam ludzie, dla których muzyka znaczy bardzo, bardzo wiele.

Teraz powinna być laurka … ale jej nie będzie. Słuchając wystąpień Pana profesora Jana Pilcha na tym koncercie i na koncercie 16 lipca, odnoszę wrażenie że nie jest On osobą „laurkolubną”. I tak wszyscy wiedzą „kto”, „kiedy”, „jak” i „gdzie”.

Koncert zakończył 10 letni cykl Międzynarodowych Festiwali Perkusyjnych organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Następnego Festiwalu już nie będzie … Ale przyroda nie znosi próżni, myślę że już niedługo pojawi się nowy projekt. “

Tak, przyroda nie znosi próżni i oto Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” zostaje reaktywowany. Myślę, że kontynuacja Festiwalu to bardzo dobra informacja dla wszystkich jego uczestników a także fanów, do których należy piszący te słowa.

Poniżej znajduje się informacja otrzymana z Akademii Muzycznej w Krakowie, którą z największą przyjemnością publikuję:

Na skutek wielokrotnych próśb i sugestii bardzo wielu osób podejmujemy próbę przywrócenia do życia krakowskiego festiwalu perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”, którego ostatnia edycja odbyła się w 2014 roku. Powołany do życia przed dziesięciu laty przez Jana Pilcha – perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie – znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.

I tym razem tak będzie. Planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul św. Tomasza 43. Program całego wydarzenia jest jeszcze w trakcie dopracowywania ostatnich szczegółów. Wiadomo już na pewno, że 25 września w ramach Prologu do festiwalu, wystąpi w Krakowie po raz pierwszy dwoje wybitnych perkusistów amerykańskiej awangardy: Joey Baron i Robin Schulkowsky, z którymi po koncercie będzie można się spotkać i porozmawiać o tworzonej przez nich muzyce.

W październiku zaś usłyszymy dwie grupy perkusyjne: Debrecen Percussion Group pod kierownictwem Istvána Szabó z Wegier oraz Persecussio Group z Walencji pod wodzą Manela Ramady. Wystąpi także duet wybitnie uzdolnionych młodych perkusistów z Krakowa: Jakub Kołodziejczyk i Paweł Dyyak. Specjalnie na ten festiwal przygotowywany jest koncert, w którym udział wezmą perkusiści związani z Akademią Muzyczną – jej absolwenci i wykładowcy. Projekt pod nazwą The Drummers of Kraków, związany z obchodami 10-lecia istnienia Katedry Jazzu w Akademii, nawiązuje do pamiętnego koncertu szwajcarskiej grupy The Drummers, kierowanego przez Pierre’a Favre’a. Planowany jest także koncert poświęcony muzyce etnicznej, którego gośćmi tym razem będą: Pete Lockett i One World International Projeckt Grzecha Piotrowskiego. W tym roku będziemy także współpracować z klubem Strefa Etno, gdzie odbywać się będą wieczorne drum-sessions i koncerty klubowe. Poza osobą Pete Locketta, wykonawcy nie należą z pewnością do tzw. „gwiazd” znanych zwłaszcza w obiegu branżowym, czy komercyjnym. Krótko mówiąc, chcemy pokazywać perkusję w bardzo różnych kontekstach i głównie przez pryzmat ciekawej muzyki, tworzonej przez nie zawsze znanych szerszemu ogółowi, ale wartych poświęcenia uwagi, interesujących artystów. Już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszam na wszystkie festiwalowe wydarzenia!

prof. dr hab. Jan Pilch
Dyrektor Festiwalu

www.janpilch.com/festiwal/pl

 

Program XI Festiwalu Perkusyjnego (2017)
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. św. Tomasza 43

25 września (poniedziałek)
19:00 Koncert – Prolog
Joey Baron, Robin Schulkowsky – perkusja

19 października (czwartek)
19:00 Koncert „The Drummers of Kraków”
The Drummers of Kraków:
– Qba Janicki
– Groove Brothers
– Wojciech Fedkowicz, Jacek Fedkowicz, Mateusz Pałka, Max Olszewski,
Jan Pilch, Łukasz Żyta, Maciej Hałoń

20 października (piątek)
11:00-13:00 Warsztatowe próby otwarte
– Debrecen Percussion Group
– Persecussio Group
19:00 Koncert „ Percussion Chamber Music”
– Jakub Kołodziejczyk i Paweł Dyyak
– Debrecen Percussion Group (prowadzenie: István Szabó – Węgry)
– Persecussio Group (prowadzenie: Manel Ramada – Walencja)

21 października (sobota)
10:00 Warsztaty
– Pete Lockett – perkusja i instrumenty perkusyjne
12:00 Warsztaty
– Adeb Chamoun (Syria) – bębny ramowe, riqq
19:00 Koncert „Drums Around the World”
Drums Around the World:
– Pete Lockett – perkusja, instrumenty perkusyjne
– Grzech Piotrowski „One World International Project”
Adeb Chamoun (Syria) – bębny ramowe, riqq
Rasm Al-Mashan (Yemen) – wokal
Buba Kuyateh (Gambia) – kora
Marcin Lamch – kontrabas
Grzech Piotrowski – sax

  • Bilety na koncerty w cenie 40(N) i 20(U), sprzedaż na godzinę przed koncertem

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content