Scena Muzyki Polskiej – Filharmonia Krakowska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Scena Muzyki Polskiej – Filharmonia Krakowska

19 czerwca # 19:00 20:30

W niedzielę, 19 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się ostatni koncert z serii zatytułowanej Scena Muzyki Polskiej. Projekt współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miał na celu promocję polskich artystów oraz rodzimą twórczość kompozytorską.

Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane będą w różnych ośrodkach muzycznych kraju, a także online. W Filharmonii Krakowskiej odbyło się do tej pory siedem koncertów, które gromadziły publiczność na przestrzeni miesięcy od stycznia do czerwca 2022 roku. W najbliższą niedzielę o godzinie 19.00, na zakończenie serii wystąpi wybitny skrzypek Jakub Jakowicz wtaz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem. Artyści niejednokrotnie występowali już wspólnie, jesienią ubiegłego roku nakładem Chopin University Press ukazał się także ich wspólny album zawierający nagrania kompletu oryginalnych kompozycji Sergiusza Prokofiewa na skrzypce i fortepian.


Na program niedzielnego koncertu składają się dzieła czworga kompozytorów reprezentujących dwa pierwsze pokolenia polskich twórców urodzonych w XX wieku – Artura Malawskiego, Grażyny Bacewicz oraz Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. „Łączą ich wszystkich przeszło dwie dekady dzielenia wspólnej rzeczywistości, obfitującej w wydarzenia niezwykle doniosłe i odciskające niepodważalne piętno na sposobie postrzegania świata. Jednocześnie każde z twórców w zupełnie indywidualny sposób usytuowało się zarówno w owym świecie, jak i w historii polskiej muzyki” (Łukasz Chrzęszczyk). Wieczór koncertowy otworzą kompozycje Malawskiego – Andante i Allegro oraz Mazurek, po których zabrzmią rzadko występujące w programach koncertowych Kołysanka i Partita na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewiczówny. W drugiej części recitalu wykonane zostaną dzieła kompozytorów–rówieśników – Góreckiego i Pendereckiego, którzy „wdarli się na karty historii muzyki jako twarze rewolucyjnej awangardy, wzniecającej niespotykane dotąd emocje (i kontrowersje) na estradach całego świata” (Ł.Ch.). Pierwszy z tych wybitnych twórców reprezentowany będzie przez swą młodzieńczą Sonatinę w jednej części oraz znacznie późniejszą, minimalistyczną Mała fantazja, drugi zaś – II Sonatę na skrzypce i fortepian. 

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Zwierzyniecka 1
Kraków, 31-103 Polska
+ Google Map
+48 12 619 97 22
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Skip to content