BEL CANTO PER UCRAINA

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

BEL CANTO PER UCRAINA

27 kwietnia # 19:00 20:30

Koncert BEL CANTO A UCRAINA w wykonaniu mieszkającej na stałe we Włoszech polskiej sopranistki Dominiki Zamary, tenora Simone Francesco Liconti oraz pianisty Alfredo Cornacchia.

Dominika Zamara, sopran dramatyczny; ur. 11 sierpnia 1981, Wrocław. Śpiewu uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie prof. Hanny elejewskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2005 roku otrzymała stypendium od rządu włoskiego na roczną naukę we włoskim Conservatorio w Weronie. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Barbary Ewy Werner. Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich, kształcąc się u najwybitniejszych włoskich śpiewaków.

Występowała w prestiżowych teatrach oraz salach koncertowych w Polsce (m.in. we wrocławskim Teatrze Polskim, Oratorium Marianum i Auli Leopoldinum oraz Dworku Chopina w Dusznikach), a także za granicą – we Francji, Niemczech, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Watykanie, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i na Ukrainie.

W ostatnich latach do sukcesów artystki zliczyć można występ w Teatrze Narodowym w Montenegro w obecności prezydenta. Dwukrotnie w 2008 i 2011 roku odbyła tourneé po Francji podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej wraz z wybitnym wirtuozem, organistą Fabrice Pitroisem. W 2011 roku śpiewała główną partię Mimi w operze Cyganeria w Padovie, zadebiutowała także w Los Angeles, występując w Warner Grand Theater wraz ze słynną Marią Newman i Chrisem M. Allportem, oraz w Hollywood i Malibu. Uczestniczyła w prestiżowym Festiwalu Mozartowskiego w Salzburgu i Festiwalu Stradivarii w Esine i Pisogne. Brała również udział w światowej premierze opery Tramonto Gaetano Coronary w Teatro Olimpico w Vicenzy. W 2012 roku śpiewała w operze Zanetto Mascagniego w Vicenzy i Padovie oraz dała recital w słynnej historycznej sali Tricolore w Reggio Emiglia. W planach ma występy z orkiestrą symfoniczną na Festiwalu w Arkansas (USA) oraz koncerty z kwintetem smyczkowym Teatro La Scala w repertuarze z filmów Disneya.

W 2011 roku we Włoszech ukazała się jej płyta pt. Dreams z ariami operowymi. Obecnie nagrywa kolejną, wraz z włoskim pianistą Alessandro Veną. W maju 2012 roku wydawnictwo SHIVA planuje publikację jej płyty z muzyką rosyjską. Artystka współpracuje także z radiem i telewizją włoską oraz hiszpańską. W swoim repertuarze posiada opery, operetki, pieśni, muzykę sakralną, muzykę kompozytorów współczesnych, utwory w stylu rock oraz pop opera. Obecnie mieszka we Włoszech.

Simone Francesco Liconti – tenor, studiował śpiew artystyczny w Konserwatorium Muzycznym im. G. Verdiego w Mediolanie. Doskonalił się technicznie i stylistycznie u wybitnych mistrzów takich jak: Robleto Merolla, Angelo Bertacchi, Gianfranco Cecchele, Montserrat Caballè, Fiorenza Cedolins. Jako solista występował w operach Verdiego, Pucciniego, Bizeta, Leoncavallo, Mascagniego, Belliniego i Donizettiego. Jego repertuar obejmuje role od romantyzmu do realizmu. Występował w teatrach operowych i salach koncertowych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Korei, Chinach, Japonii, Wietnamie, Emiratach Arabskich, Omanie i Katarze z operą Carmen Bizeta a także w koncertach lirycznych. W maju 2021 roku był w Polsce (Wrocław i Kraków) z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz w stulecie urodzin założyciela zakonu salwatorianów Johanna Jordana. W lipcu występował z koncertami operowymi w miastach Norymberga i Ulm. We wrześniu przyszłego roku wystąpi w Anglii z dwoma koncertami upamiętniającymi słynnego włoskiego aktora i tenora cześć Mario Lanzę.

Maestro Alfredo Luigi Cornacchia – fortepian, ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne i kompozytorskie oraz z dyrygentury orkiestrowej i chóralnej. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem takich mistrzów jak Franco Medori, Carlo Lapegna, Francesco Nicolosi, Emanuele Arciuli. Jako pianista ma brał udział w licznych konkursach, zajmując zawsze pierwsze miejsca.

Występował zarówno jako solista, jak i w duecie (dwa fortepiany, flet i fortepian, klarnet i fortepian, śpiew i fortepian, organy), ciesząc się znakomitym przyjęciem ze strony zarówno publiczności, jak i krytyków. Wielokrotnie występował także w charakterze dyrygenta orkiestry oraz chóru.

// materiały prasowe organizatora

Bezpłatnie

Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie

Basztowa 9
Kraków, Polska
+ Google Map

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Skip to content