W tańcu na deskach scen świata

O Barbarze i Zenonie Hajdugach. Wybitnych artystach i filantropach.

Mijamy ich na ulicy. Ludzie wielkiego formatu zwykle są bardzo skromni, więc trudno odróżnić ich w tłumie. Lata ich świetności pozbawione były internetu, YouTuba, Facebooka i serwisów streamingowych. Istnieją w ulotnej pamięci ludzi i na nielicznych zdjęciach, ukrytych głęboko w archiwach.

Chcemy opowiedzieć historię Barbary i Zenona Hajdugów. Ludzi niezwykłych i wyjątkowych. Ich kunszt artystyczny był równie wielki jak serce. Chcemy przybliżyć sylwetki wybitnych artystów i filantropów.

Powstaje książka opowiadającą o historię życia i kariery artystycznej tych niezwykłych ludzi. Barbara i Zenon Hajdugowie, to para tancerzy, którzy karierę zaczynali u boku najwybitniejszych polskich tancerzy, Barbary Bitnerównej i Witolda Grucy. Jako duet taneczny ZEN-BARA występowali na deskach scen całego świata.

Występowali z największymi gwiazdami światowych estrad, Josephine Baker i Marleną Dietrich. Ukoronowaniem ich kariery scenicznej był występ dla Jana Pawła II. Po zakończeniu kariery scenicznej, brali czynny udział w życiu kulturalnym Krakowa i poświęcili się pracy charytatywnej.

Miłośnicy i propagatorzy kultury. Pomysłodawcy i sponsorzy budowy pomnika Jana Kiepury w Krynicy. Większość oszczędności swego życia przekazali na rzecz budowy nowego pawilonu Domu pomocy społecznej imienia Ludwika i Anny Helclów w Krakowie.

Po zakończeniu kariery tanecznej, Zenon Hajduga pracował w Teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora jako dyrektor administracyjny. Było to nietypowe „dyrektorowanie”, ponieważ zagrał w sztandarowym spektaklu tego teatru Niech szczezną artyści i Nigdy już tu nie powrócę. Później Zenon Hajduga pełnił funkcję dyrektora administracyjnego w Operze i Operetce Krakowskiej.

Pani Barbara Hajduga zmarła w 2017 roku.

Za wybitne zasługi dla miasta Krakowa Barbara i Zenon Hajdugowie zaostali odznaczeni medalem Honoris Gratia. Otrzymali również tytuł Filantruopa Krakowa A.D. 2015. Zenon Hajduga jest Honorowym Obywatelem Miasta Brzeska.

Chcemy opowiedzieć historię Barbary i Zenona Hajdugów. Ludzi niezwykłych i wyjątkowych. Ich kunszt artystyczny był równie wielki jak serce. Pragniemy przybliżyć sylwetki wybitnych artystów i filantropów. Tworzymy książkę, opowiadającą o historię życia i kariery artystycznej tych niezwykłych ludzi.

Muzyczny Kraków będzie współwydawcą książki o Barbarze i Zenonie Hajdugach. Będziemy również na bieżąco relacjonować postępy w pracach nad publikacją.

Skip to content