Visual Concert – koncert muzyki filmowej i epickiej, relacja

29 stycznia 2022 roku w krakowskiej Tauron Arenie usłyszeliśmy i obejrzeliśmy koncert ilustrowany filmową projekcją. Widowisko niezwykłe i warte obejrzenia. Wystąpił blisko 80-osobowy zespół orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra z towarzyszeniem Chóru Akademickiego. Było nastrojowo i … epicko!

Muzyka epicka. Słowo “epicki”, jest dziś dość popularne, uniwersalne i ma wiele zastosowań. Słownik Języka Polskiego PWN: “epika” jeden z trzech rodzajów literackich, obejmujący utwory, których podstawową formę wypowiedzi stanowi narracja. Ale to chyba nie to, potocznie wyrażenie “epicki” jest określeniem: wspaniały, cudowny, fantastyczny, zacny, niebywały, najlepszy, bardzo dobry, wyjątkowy, imponujący, spektakularny. Pomińmy jednak meandry językoznawstwa i muzykologii. Na tym koncercie EPIKA – zdecydowanie była!

Pomysł widowiska jest bardzo dobry i w zasadzie skazuje go na sukces. Bierzemy muzykę filmową i epicką (ja w tym konkretnym zastosowaniu nazwę ją ilustracyjną), do tego angażujemy świetną orkiestrę, wspaniały chór i wyjątkowych solistów. Do tego wybieramy malownicze z zapierające dech projekcje filmowe. I sukces gotowy … tak też było na tym koncercie. Sala Tauron Areny w Krakowie wypełniona po brzegi, owacje na stojąco i bisy ….

Hm … łatwo powiedzieć, ten koncert sam się nie przygotował. Orkiestra CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata zagrała perfekcyjnie, co dla wtajemniczonych (bardziej lub mniej) oznacza wielką pracę, jaką należało wykonać przygotowując koncert. To samo dotyczy Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierownictwem Beaty Bielskiej i solistów Krzysztofa Iwaneczko i Beaty Bielskiej.

Przygotowania do koncertu wymagały gigantycznego wysiłku, tym bardziej, że muzyka i partie wokalne musiały być (i były!) idealnie zgrane z warstwą wizualną, czyli projekcjami filmów i światłem. Tu jeszcze ukłon dla “anonimowych bohaterów” takich wydarzeń, czyli obsługi technicznej, dźwiękowców i oświetleniowców.

Koncert został bardzo wysoko oceniony przez publiczność (wiem, bo słuchałem komentarzy w kolejce do szatni …). Sala Tauron Areny w Krakowie wypełniona po brzegi, były owacje na stojąco i bisy …. Udany pomysł na wydarzenie muzyczne i bezbłędna realizacja. Producentem spektaklu była poznańska firma Visual Production.

Na podstawie scenariusza koncertu powstała książka dla dzieci Moja Podróż Dookoła Świata.

W formie interaktywnej zabawy zaznajamia ze światem, zwierzętami i nazwami kontynentów. Uświadamia, że każda podróż zaczyna się od najmniejszego kroku, a wiele przeciwności losu można pokonać odwagą i uśmiechem. Książka pięknie wydana i ilustrowana, na bardzo wysokim poziomie edytorskim.

Poniżej kilka migawek z wydarzenia:

Foto © Andrzej Wodziński

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content