VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”, 18–26 kwietnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację Widowisk Masowych i Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

W 2021 roku odbędzie się już 8 edycja Festiwalu w dniach 18–26 kwietnia 2021 r. Tegoroczny festiwal odbywać się będzie w formie online. Przedstawione będą spektakle teatrów z Ukrainy, Armenii i Polski. Festiwal odbędzie się pod hasłem „ Fantazja jest siłą czarującą…”. Tegoroczna edycja poświęcona jest 150 rocznicy urodzin Łesi Ukrainki.

PROGRAM

Spektakl „Psychoza 4.48” [PREMIERA]
Czerniowiecki eksperymentalny teatr „TEMP” (Czerniowce, Ukraina)

Sarę Kane łatwo nazwać szaloną i genialną. Żeby stać się znaną na całym świecie  wystarczało jej napisać cztery sztuki. Żeby stać się mitem wystarczało zostawić po sobie 30 stronic podartego tekstu i zgodnie z scenariuszem, umrzeć w 28 lat.

„Psychoza 4:48″ łączy w sobie przekrój paranoidalnych deliriów, badania szaleństwa od wewnątrz, ból i lęk, który głęboko wżera się w świadomość, wywołuje dreszcz i zaszczepia coś niezrozumiałego wewnątrz. To In-Your-Face-Theater – okrutny, brutalny,  agresywny, teatr zła, skoncentrowany na pytaniach, które stanowią tabu w społeczeństwie. Dla tego typu teatru charakterystyczne są metody wywoływania skrajnego szoku: krew, wulgarny język, nietolerancyjne zachowania, kompletna rekonstrukcja struktury tekstu dramatycznego.

60 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: angielski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Miłość” [PRAPREMIERA]
Kijowski Akademicki Teatr „Złota Brama” (Kijów, Ukraina)

reż. Mikołaj Mikołajczyk

Czym jest miłość? Jaka bywa? Z czego się składa ? Czy każdy może ją poczuć? Miłość do mężczyzny, kobiety, dzieci, przyjaciół, do siebie, zawodu. Czy zawsze miłość – to szczęście? A jeśli twoja miłość jest nieosiągalnym widmem? A jeśli twoja miłość po prostu nie daje ci żyć? Chcesz ja wykrzyczeć, ale tak naprawdę nie możesz powiedzieć o niej nawet szeptem. Każda historia w spektaklu «MIŁOŚĆ» — to marzenie, strata, spowiedź, poszukiwanie, iluzja, cud, nadzieja, albo samotność od której nie uratują nawet lajki na Instagramie.

75 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: angielski

 • dostęp 19/04 19:00 – 21/04 19:00

Spektakl „Boska Komedia… AnDante” [PRAPREMIERA]
Lwowski Akademicki Teatr Miniatur Estradowych “I Ludzie, I Lalki” (Lwów, Ukraina)

reż. Oleksij Krawczuk

Tematem przedstawienia jest człowiek oraz jego życie – od narodzin do śmierci, od wysokich oczekiwań po gorzkie rozczarowania; życie takie, jak jest, prawdziwe, przewidywalne i nieprzewidziane, trochę dramatyczne, z lekka komiczne, miejscami – tragikomiczne. Humor, muzyka, możliwość pośmiania się z siebie nadają życiu kolorytu. A spektakl “Boska Komedia… AnDante” staje się prawdziwym świętem życia.

55 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: polski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Kiedy wraca deszcz” [PRAPREMIERA]
Mikołajowski Akademicki Artystyczny Dramatyczny Teatr (Mikołajów, Ukraina)

reż. Bogdanova Katerina

Spektakl według sztuki współczesnej ukraińskiej dramatopisarki Nedy Neżdanowej. Dziwne wydarzenia odbywają się w dziwnym mieście. Dziwni ludzie wymyślają dziwne gry, w centrum których okazuje się zwyczajna dziewczyna. Ona przejechała w to miasto po to, żeby rozpocząć nowe życie. Lecz nie mogła wyobrazić, że będzie częścią eksperymentu. Miejscowi mieszkańcy oglądają ten eksperyment, jak coś ciekawego i wesołego. Zakładają się o to jak długo dziewczyna przetrwa w tych warunkach nie biorąc po uwagę jej uczuć. Kto zostanie ofiarą, a kto z bohaterów rozpocznie nową epokę w życiu miasta? I co się wydarzy kiedy wreszcie wróci deszcz ?

75 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: polski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Miłość” [PRAPREMIERA]
Charkowski Państwowy Akademicki Ukraiński Dramatyczny Teatr imienia Tarasa Szewczenki r (Charkow, Ukraina)

reż. Oleksandr Kowszun

Młoda piękna Zinka żyje w małżeństwie z niekochanym człowiekiem i pijakiem Samrosem. Jedyną pociechą dla niej były romantyczne relacje z bratem męża Romanem póki na horyzoncie nie pojawia się rywalka. Melodramat (typowy dla klasycznej ukraińskiej dramaturgii) przesunięto do innej czasoprzestrzeni, w którą wmiksowano mistycyzm, muzykę rockową, nostalgiczną estetykę lat siedemdziesiątych. Spektakl to badanie “czym jest miłość”.

130 minut, język spektaklu: ukraiński

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl dla dzieci i dorosłych „Sklep z zabawkami”
Teatr Scena Elffów (Warszawa, Polska)

reż. Ani Polarus

Kto nie zna Pinokia? Tym razem znana powszechnie marionetka mieszka w niezwykłym sklepie z zabawkami. Przed bohaterem trudne zadanie. Będzie musiał udowodnić, że jego historia jest prawdziwa oraz że dzieci i dorośli potrzebują lalek.Kto mu pomoże? Czy zabawkom uda się ocalić magiczny świat? Przekonajcie się sami!

język spektaklu: polski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl dla dzieci „Koza Dereza” [PRAPREMIERA]
Dnieprowski Miejski Teatr Lalek «Teatr Aktora I Lalek» (Dnipro, Ukraina)

reż. Roman Hrebeniuk

Zapraszamy Was do naszego miasta “Bajecznego”. Dlaczego jest bajecznym? Oczywiście, dzięki niezwykłym mieszkańcom! A dlaczego są niezwykli? Ponieważ lubią ponad wszystko „częstować” gości bajkami i przysłowiami! Tak żeby było ciekawie dla dzieci i żeby dorośli się nie nudzili. Również po to żeby “pouczenie” piękne w tym mieli. A jaka to będzie bajka? A co jeśli… “Koza-dereza”! Zwykła bajka! Lecz nieco niezwykła. Dlatego – zawitajcie koniecznie do nas! Będzie “Bajecznie”!

45 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: angielski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl dla dzieci „Kurczątko z Elementarza” [PRAPREMIERA]
Zaporoski Dziecięcy Teatru SVIIA (Zaporoże, Ukraina)

reż. Svitlana Iemets

Jestem Mauno, mieszkam w Estonii, ale mogę żyć w Ukrainie, Niemczach lub innym kraju. Mam 26 lat. Jestem upośledzony umysłowo. Jestem. Nawet jeśli odwrócicie wzrok zobaczywszy mnie na ulicy, mimo wszystko jestem. Chcę przyjaźnić się, kochać, śmiać się, jeśli jest mi wesoło, smucić kiedy mi ubliżają. Nie zostanę profesorem. Ale mogę mieszkać samodzielnie, mogę pracować, mogę mieć przyjaciół, rodzinę. Ciężko mi jest podejmować trudne decyzje. Teraz mnie wykorzystuje mój krewny dla niedobrych spraw. Wiem to. Lecz poza nim, dla mnie nikogo nie ma. Nikt więcej mnie nie potrzebuje. Monodram według sztuki estońskiego autora Andrusa Kivirähka będzie bardzo śmieszną i trochę smutną historią, podczas której widz będzie towarzyszyć wszystkim przygodom Mauno.

70 minut, język spektaklu: ukraiński

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Christopher”
Erewański Państwowy Teatr Lalek imienia Hovhannesa Tumanyana (Erewań, Armeinia)

reż. Samson Movsesyan

Spektakl na podstawie „Dziwnego przypadku psa nocną porą” Marka Haddona, to pełną emocji, sugestywna i tragikomiczna historia kryminalna opowiedziana przez autystycznego nastolatka. Christopher ma 15 lat i cierpi na Zespół Aspergera, odmianę autyzmu. Zna się bardzo dobrze na matematyce, ale bardzo słabo na ludziach. Nigdy nie wypuścił się sam poza ulicę, przy której mieszka. Gdy odkrywa, że zamordowano psa sąsiadki, wyrusza w przerażającą podróż, która wywróci jego świat do góry nogami.

85 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: angielski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „HOMOSAPIENS!Sapiens?”
Wolny Teatr OKO (Lwów, Ukraina)

reż. Galyna Volovecka

To intrygujący portret różnorodnych damsko-męskich relacji i stosunków wewnątrz małżeńskich oraz obraz współczesnego, wcale nie prostego, rodzicielstwa. To spektakl który najkrócej określić można jako satyryczną komedię. Wszystko rozpoczyna się od rozsądnej, wyważonej rozmowy dwóch par małżeńskich, które spotkały się by spisać oświadczenie o bójce swoich dzieci w parku. Kto na kogo napluł, kto kogo pobił, i czy «HOMO SAPIENS! SAPIENS?»?

70 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: polski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Münchhausen” [PRAPREMIERA]
Kijowski Miejski Akademicki Teatr Lalek Na Lewym Brzegu Dniepra (Kijów, Ukraina)

reż. Ruslan Neupokoev

Spektakl jest zbudowany w formie dialogów Münchhausena z samym sobą. Poprzez dialogi on wspomina i opowiada widzom niewiarogodne przygody ze swojego życia. On przekonuje wszystkich w prawdziwości karkołomnych wydarzeń, przy czym, zachwycając się własną inwencją. Przygody Münchhausena zapraszają widzów wierzyć w cuda, w niezwykłe wydarzenia i nierealne zdolności ludzi, a także nie opuszczać ręki w trudnościach i szukać wyjście z ciężkich sytuacji z humorem.

55 minut, język spektaklu: ukraiński

dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00


Spektakl „Świąteczne sny”
Lwowski obwodowy akademicki teatr lalek (Lwów, Ukraina)

reż. Yana Tytarenko

Zbliża się najbardziej oczekiwana noc dla wszystkich dzieci! Swiatko i jego siostrzyczka Dzwinka przebywają w przeczuciu prezentów i innych świątecznych niespodzianek. Kiedy już kładą się spać, raptem dostrzegają jasny promień światła i natychmiast biegną za nim. W mgnienie oka Swiatko i Dzwinka przenoszą się do bajkowego miasta, gdzie czekają na nich magiczne przygody i gdzie będą mieć okazję wykazać się swoją mądrością, odwagą i miłością. W zamian dzieci otrzymują czarodziejskie prezenty, które pozostaną z nimi na zawsze. Spektakl spaja etniczna estetyka i wizualne eksperymenty, zabrzmi wiele kolęd i zapanuje świąteczny nastrój.

40 minut, język spektaklu: ukraiński, język napisów: polski

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Spektakl „Oczy błękitnego psa”
Chmelnicki Obwodowy Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Mychajła Staryckiego (Chmelnyckyj, Ukraina)

reż. Dmitry Obednikov

Co noc spotykają się w snach. On nie pamięta ani snów, ani jej, lecz rozpaczliwie próbuje sobie przypomnieć. Ona pamięta sny i jego i cały czas szuka go w realnym życiu, zostawiając napisy gdzie tylko może. “Oczy błękitnego psa” – tajne hasło, które ma pomóc im spotkać się w rzeczywistości. W swoich poszukiwaniach bohaterzy przeżywają niejedno rozczarowanie. Doprowadza do kłótni i nienawiści. Ich miłość staje się częścią realnego życia. Relacja ta prowokuje, niepokoi, przygnębia, lecz pomagają i inspiruje. Co pozostanie za senną kotarą autor sztuki, i reżyser pozostawiają bez odpowiedzi. Każdy widz może odpowiedzieć osobiście, opierając własnymi domniemaniami i doświadczeniem. 

70 minut, język spektaklu: ukraiński

dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00


Spektakl „Jadwiga – klejnot Wawelu”
Teatr Tańca Lilia

reż. Agata Stodolska

Spektakl ukazuje postać św. Królowej Jadwigi Andegaweńskiej jako kobiety ukochanej przez Polskę, która całe swe życie poświęciła władzy, która jest służbą. Poszczególne sceny przeprowadzają widza poprzez historię życia królowej, od dzieciństwa aż po jej śmierć, za pomocą tańca (współczesnego, klasycznego, dworskiego), muzyki oraz gry świateł. Oprócz faktów historycznych tancerze prezentują zasługi Jadwigi dla rozwoju nauki i kultury, a także jej przeżycia wewnętrzne, duchowość oraz głęboką wrażliwość mającą odzwierciedlenie w licznych dziełach miłosierdzia. Przedstawienie pozwala poznać Jadwigę jako kobietę silną dzięki wierze, świadomą swej tożsamości i zdolną do poświęcenia, a przy tym bardzo oddaną w wyjątkowej relacji, jaka ją łączyła z królem Władysławem Jagiełło. Dynamiczne, barwne, momentami zaskakujące, łączy motywy kulturowe i religijne, charakterystyczne dla epoki średniowiecza, ale i współczesne…

75 minut

 • dostęp 18.04 20:00 – 26.04 20:00

Czytanie sztuki „Chlebny pokój” Sergija Żadana w języku ukraińskim
Teatr Creative M (Kraków, Polska)

Co robić, kiedy nie ufasz nawet najbliższej rodzinie? Jak wydostawać się z pułapki, do której sam wszedłeś? Komu można powiedzieć o najważniejszym, jeśli język złamano, a umiejętność słuchania i zrozumienie pozostało w przedwojennej przeszłości? Wydarzenia sztuki “Chlebowy pokój” odbywają się latem 2014 roku. Historia jednej śmierci stopniowo przekształca się na historię całego pokolenia, w historię stosunków między dziećmi i rodzicami, w historię zdrady i nieufności, wypełnioną komicznymi słowami i tragicznym sensem które łączyć tak doskonale potrafi Sergij Żadan. Wojna trwa i żadna rana się nie goi, oni dalej się męczą, na zawsze zmieniając życia ludzi, którzy o wojnie nawet nie myśleli.

 • dostęp 24.04 20:00 – 26.04 20:00

Wszystkie spektakle dostępne są online, łącza znajdują się na stronie internetowej Festiwalu, znajduje się tam również łącze do Ceremonii Otwarcia i będzie do Ceremonii Zamkiniecia:

Bieżące informacje publikowane są również na profilu Festiwalu na Facebook:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content