Utwory kompozytorów angielskich – Filharmonia Krakowska pod batutą Macieja Tworka

W najbliższą sobotę, 16 stycznia 2021 roku o godz. 18.00 na platformie Play Krakow odbędzie się retransmisja koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka. Zespół filharmoniczny wykona utwory kompozytorów angielskich – Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.

Program koncertu otworzy Simple Symphony Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii.

Wyraźną inspirację muzyką barokową odnaleźć można także w kolejnym z prezentowanych utworów – Sinfonietcie nr 1 op. 48 Malcolma Arnolda, kompozytora znanego przede wszystkim z muzyki filmowej, uhonorowanego Oskarem za ścieżkę dźwiękową do filmu Most na rzece Kwai. Program zwieńczy natomiast Introdukcja i Allegro op. 47 Edwarda Elgara, w którym to utworze słychać oczywiste reminiscencje barokowego concerto grosso, także ze względu na zabieg formalny powierzenia partii współzawodniczącej z orkiestrą kwartetowi smyczkowemu. W charakterze zespołu koncertującego wystąpi Malawski String Quartet, zespół, w skład którego wchodzą czołowi muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: grający na skrzypcach Joanna Konarzewska – koncertmistrz orkiestry oraz Paweł Stawarski, altowiolistka Anna Migdał-Chojecka i wiolonczelista Michał Dąbek. Kwartet udanie zadebiutował w ramach koncertu online z serii „Kultura w sieci” w arcywymagającym repertuarze kameralnym Dmitrija Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Artura Malawskiego – po raz pierwszy w historii doprowadzając do pełnej rejestracji II Kwartetu smyczkowego tego ostatniego.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content