Teresa Mirga, warsztaty i koncert – StrefaEtno, 22 września!

Odbiorcy naszego serwis zapewne wiedzą, że jestem “bałkanofilem” i wielkim miłośnikiem muzyki Bałkańskiej. Fanem muzyki romskiej jestem średnim … ale z jednym wyjątkiem. Jest nim pani Teresa Mirga – której twórczości, jestem wielkim wielbicielem. Dla mnie to osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością i kulturą muzyczną. Niezwykle utalentowana a do tego potrafiąca skupić wokół siebie wspaniałych muzyków tworzących zespół Kałe Bała (Czarne Włosy). Jej koncerty, a byłem na kilku, to wspaniałe spektakle, które na długo pozostają w pamięci widzów.

Artystka 22 września 2018 odwiedzi Kraków. W klubie Strefa (ul. Św. Tomasza 31) o godzinie 17:00 poprowadzi warsztaty, których uczestnicy będą mieli możliwość nauczenia się pieśni wywodzących się z tradycji muzycznych Bergitka Roma.

O godzinie 20:00 na koncert w klubie Strefa złożą się utwory z najnowszych wydawnictw fonograficznych Teresy Mirgi, m.in. pochodzące z płyty ‘Khoro’ (‘Dzban’) oraz nagranego w domu Artystki albumu: ‘Mire Gila’ (‘Moje pieśni’), stanowiącego osobisty zapis emocji odnalezionych w pieśniach z dzieciństwa.

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Pochodzi z grupy Bergitka Roma, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Obok utworów własnych i melodii Cyganów węgierskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów zamieszkujących Słowację oraz dawne pieśni Cyganów karpackich w tradycyjnych jak i w zupełnie nowych opracowaniach. Artystka ma na swoim koncie kilka płyt, nagrania dla Polskiego Radia.

 

źródło informacji:
Publikacje na Facebook, zdjęcia: archiwum Muzycznego Krakowa, wykonane na festiwalu Pannonica 2017 | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.