Symcha Keller – Psalm 130, “Z głębokości wołam do Ciebie Panie”.

W ich intencji oraz wszystkich, którzy zmarli oraz którzy walczą z epidemią dedykujemy z całego serca ten psalm. Specjalne wykonanie podczas Festiwalu Psalmów Dawidowych Walczącym z Covid 19 w Kolbuszowej.

Codziennie dochodzą do nas informacje o kolejnych ofiarach pandemii. Pragnęliśmy stworzyć listę rabinów, przywódców gmin, działaczy, filantropów z religijnych środowisk żydowskich, którzy odeszli. Nie daliśmy rady… Setki, tysiące nazwisk… Ludzi starszych, młodych, kobiet, dzieci.

W obliczu tego wszystkiego, kiedy ludzi zabija koronawirus, zmiany klimatyczne, głód przerażające jest to czym zajmują się nasze “elity”. Dlaczego ci ludzie są naszymi elitami?! Co my robimy dla nas i dla naszych dzieci?!

Symcha Keller

Symcha Keller, kantor i rabin, jest kontynuatorem muzycznej, mistycznej tradycji chasydów w Polsce. Naukę śpiewu liturgicznego, prowadzenia modlitw pobierał początkowo u głównego kantora łódzkiej synagogi Izaaka Froimowskiego. W latach 1988–1992 studiował w szkołach religijnych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Obecnie nie pełni już żadnych funkcji społecznych i religijnych. Poświęcił się całkowicie muzyce chasydzkiej, którą wykonuje wraz z zespołem.

Więcej informacji:


Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content