SURTARANG, “koncert energetyzujący” – relacja

W krakowskim klubie Szpitalna 1, 19 marca 2022 roku, zagrał i zaśpiewał zespół SURTARANG. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy spektakl niezwykły – muzycznie, wizualnie i … energetycznie.

Wiedziałem, że tak będzie. Przed koncertem, zamieniłem kilka zdań z zespołem. To ludzie “wyjatkowopozytywni”, otwarci i ciepli. Taka też jest ich muzyka, pozytywna i bardzo energetyczna, chociaż lepiej brzmi określenie “energetyzująca”. I właśnie dlatego ludzie lgną do takiej muzyki.

Na koncert przyszli ludzie, którzy zespół SURTARANG dobrze znają. Byli też przypadkowi słuchacze i byłem ja – człowiek, który przyszedł tam wiedziony ciekawością i po to aby zrobić zespołowi zdjęcia.

Wszyscy (włącznie ze mną) bawili się doskonale, a pozytywna, “energetyzująca energia” zawarta w muzyce i śpiewie, była niemal “dotykalna”. Jej podstawę stanowił rytm i indyjska kultura. Bardzo lubię muzykę opartą na indyjskiej stylistyce. Nie przepadam z włączaniem do muzyki etnicznej brzmień elektronicznych. Tu, były motywy indyjskie doprawione elektroniką w sposób wyważony i subtelny. Świadczy to o bardzo wysokiej kulturze muzycznej twórców tej muzyki. Oprócz pozytywnych energii była jeszcze MOC, – oba te żywioły w fantastyczny sposób wpływają na odbiorców – co potwierdza piszący te słowa.

Było to fantastyczne, muzyczno – energetyczno – estetyczne (co widać na zdjęciach) wydarzenie. Na koniec moja drobna muzyczna uwaga. Koncert był bardzo dobry, muzyka świetna ale … kompozycje nieco zbyt stylistycznie jednorodne. To tylko taka moja dygresja – coś co jest dobre, zawsze może być jeszcze lepsze.

SURTARANG o sobie:

Sur oznacza dźwięk, tarang – falę.

Surtarang czerpie inspirację z muzyki orientalnej, zwłaszcza indyjskiej. Wykorzystują oryginalne orientalne instrumenty, takie jak sitar, tabla, saz i darbuka, łącząc je z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi, w których można usłyszeć edm, psytrance czy dub. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew, a mantry zabierają w podróż nie tylko muzyczną, ale także emocjonalną i duchową.

Zespół powstał w 2018 roku, a w lutym 2021 roku wydał swój debiutancki album “Duniya”. Występowali na największych festiwalach alternatywnych w Polsce, takich jak: Las Festival, Egodrop Festival, Wibracji 5.0, Stacja Wolimierz, Ostoya Festival, Uroczysko oraz w wielu klubach.

Zespół organizuje również zajęcia jogi z muzyką na żywo. Dzięki wyjątkowym instrumentom i interakcji między muzykami a ćwiczącymi można doświadczyć, jak bardzo muzyka wpływa na nasze ciało i motywuje do dawania z siebie więcej niż zwykle. Kompozycje ułożone są w taki sposób, że współgrają z sekwencjami ruchowymi, dzięki czemu można poczuć pełną integrację dźwięku i ruchu.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content