Summer Jazz Festival, koncert finałowy – Laboratorium i przyjaciele

27 lipca 2019 roku, na dziedzińcu Piwnicy Pod Baranami odbył się koncert wieńczący Summer Jazz Festival 2019 w Krakowie. Zagrała legendarna formacja Laboratorium w składzie: Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (wokal, saksofony, evi), Krzysztof Ścierański (gitara basowa) i goście Bernard Maseli, Wojtek Fedkowicz, Marcin Ścierański.

Grzegorz Grzyb 1971-2018. Foto: archiwum Muzycznego Krakowa

Przygotowując ten tekst, zajrzałem do mojej relacji i fotorelacji z koncertu finałowego w 2017 roku. Wystąpiło wtedy Laboratorium wraz z Rasm Al – Mashan (wokal), Krzesimirem Dębskim (skrzypce) i Bernardem Maseli (wibrafon KAT). Jednak lektura tej publikacji [tu można przeczytać i obejrzeć] spowodowała nagłe ukłucie w serce. Otóż, na koncercie zabrakło, bardzo blisko związanego z Laboratorium, Grzegorza Grzyba. Odejście tego wybitnie utalentowanego muzyka a do tego wyjątkowego człowieka, było czymś z czym ja, ale pewnie nie tylko – do dziś nie mogę się pogodzić. Zdjęcie które widać obok, pochodzi z koncertu finałowego w 2017 roku. Grzegorza Grzyba zapamiętam właśnie takiego, ciepłego i przyjaznego, cieszącego się życiem i muzyką. Myślę, że w następnej edycji Festiwalu, organizatorzy powinni rozważyć koncert in memoriam

O Laboratorium napisałem w relacji z koncertu w 2017 roku i nie chce się powtarzać [tu można relację przeczytać i obejrzeć]. Można tam przeczytać: Myślę, że zespół odegrał (i odgrywa) bardzo dużą rolę w edukacji muzyczno – jazzowej, polskiej publiczności muzycznej, począwszy od pokolenia dzisiejszych 60-latków. W moim przypadku była to fascynacja, która trwa do dzisiaj. Muzyka tej formacji jest jedną z niewielu, do której po wielu, wielu latach – zawsze z przyjemnością powracam.

A ten koncert … ??? Był jak wszystkie a byłem na bardzo wielu na przestrzeni lat, wyjątkowy i niezwykły, porywający i zawsze jednak trochę inny. Wydaje mi się, że Laboratorium, mimo ze ogólnie uznane za ikonę polskiego jazzu, wciąż jest nie docenione. Chociaż tym razem, Marek Stryszowski otrzymał statuetkę “Baranka jazzowego”, przyznawaną wybitnym artystom jazzowym związanym z historią jazzu w Krakowie i Piwnicy pod Baranami. Janusz Grzywacz jest również laureatem tej nagrody, przyznanej w 2016 roku.

Poniżej, krótka relacja z koncertu:

Foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content