Strażnik tradycji griotów – Ablaye Badji w telewizji Dworek.TV

Kolejna rozmowa okraszona muzyką w nowej telewizji internetowej utworzonej przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Na kanale Dworek TV, w programie „Świat na głowie” Renata Głowacka będzie rozmawiać ze strażnikiem senegalskich tradycji griotów, muzykiem, multiinstrumentalistą Ablayem Badji. Podczas spotkania opowie o swoich korzeniach, muzyce, inspiracjach i codziennym życiu. Premiera odcinka odbędzie się 22 stycznia 2021 o g. 18.00 na kanale YouTube Dworek TV.

Ablaye Badji to multiinstrumentalista, który urodził się i dorastał w Ziguinchor w Senegalu. Należy do słynnego rodu griotów – Cissoko.

Profesja griota sięga historią 4000 lat wstecz i polega na opowiadaniu historii, przekazywaniu tradycji ustnych, muzycznych i wiedzy pokoleń. Griot posiadał zawsze specyficzną pozycję w wiosce; otaczało się go respektem, ale także obawiało się jego siły pochodzącej z potężnej mądrości życiowej, wiedzy i znajomości spraw dotyczących całej społeczności. Nawet w czasach współczesnych grioci są poważani w swoim społeczeństwie, a ich sztuka wielce szanowana i coraz częściej stosowana w edukacji.

Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków, Ablaye Badji zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Jednak słabość do kory była u niego widoczna od najmłodszych lat.

Zazwyczaj tradycja grania na tym instrumencie przekazywana jest z ojca na syna. Jednakowoż Ablaye odziedziczył muzyczny spadek od swojego dziadka – Kemo Susso – jednego z najwybitniejszych senegalskich muzyków swojego pokolenia. Miłość do muzyki Ablaye wyssał również z mlekiem matki – Ma Awa Cissoko – tradycyjnej pieśniarki, która zabierała go ze sobą na koncerty, gdy ten nie potrafił jeszcze nawet chodzić. Dzięki temu styl gry na korze Ablaye’a jest unikatowy. Jego wirtuozeria, talent i niesamowity głos dodają tworzonej przez Ablaye’a muzyce charakteru.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

telewizja internetowa w Krakowie | fotografia Kraków

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content