UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Stefan Kisielewski

Stefan Kisielewski in memoriam – koncert

W niedzielę 13 marca o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się specjalny koncert zatytułowany „Stefan Kisielewski in memoriam”. Wydarzenie to jest formą uczczenia pamięci tego znakomitego kompozytora, publicysty i krytyka muzycznego, w związku z obchodzoną w tym roku 105. rocznicą jego urodzin i 25. rocznicą śmierci.

Podczas wieczoru Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sławka Adama Wróblewskiego wykona szereg utworów Kisielewskiego z różnych okresów jego twórczości: Koncert na orkiestrę kameralną, Perpetuum mobile, Polkę baletową na orkiestrę symfoniczną, Suite baletową Wesołe miasteczko oraz Koncert fortepianowy, który prawykonywany na Warszawskiej Jesieni tuz przed śmiercią kompozytora. W charakterze solisty wystąpi znakomity polski pianista – Maciej Grzybowski, czterokrotnie nominowany do nagrody Paszporty Polityki, dwukrotnie do nagrody Fryderyk. Recenzent Los Angeles Times, Walter Arlen, nie kryl w swoim tekście absolutnego oszołomienia artystą: „jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem. (…) Jest fenomenem, cudem, ideałem, geniuszem wyjątkowym.”

Koncert w Filharmonii Krakowskiej wzbogacą także teksty autorstwa Stefana Kisielewskiego i Czesława Miłosza, czytane przez aktora Narodowego Starego Teatru – Radosława Krzyżowskiego.

Stefan KisielewskiStefan Kisielewski to wybitna postać świata kultury; publicystyki, dziennikarstwa i muzyki. Jednocześnie, pewne momenty Jego bogatego życia są mało znane, co nie do końca dziwi, ponieważ Jego życiorysu, starczyło by dla kilku ludzi.

W okresie międzywojennym rozpoczął działalność jako kompozytor, krytyk oraz literat; w 1932 roku opublikował pierwsze recenzje muzyczne w dwutygodniku „Echo Tygodnia”. W latach 1935-37 był sekretarzem redakcji „Muzyki Polskiej”, od 1935 roku publicystą i recenzentem muzycznych pism: „Pion”, „Bunt Młodych”, „Polityka” oraz „Zet”. Po powrocie z Paryża w kwietniu 1939 r. objął stanowisko kierownika muzycznego Rozgłośni „Warszawa II”.

Po wojnie, którą spędził w Warszawie i Powstaniu Warszawskim (pamiętajmy, że był też pracownikiem Wydziału Delegatury Rządu Londyńskiego na Kraj) osiedla się w Krakowie. W 1945 roku założył „Ruch Muzyczny”, którego był redaktorem naczelnym do 1948 roku. Po zlikwidowaniu pisma z przyczyn politycznych, następnie reaktywowaniu, był w latach 1957-1959 członkiem zespołu redakcyjnego. W latach 1945-1949 wykładał przedmioty teoretyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie. Usunięty z uczelni przez władze komunistyczne w 1949 roku uczył prywatnie kompozycji (do jego uczniów należał m.in. A. Walaciński). Równocześnie zajmował się pracą kompozytorską, literacką oraz dziennikarską.

W latach 1945-1989 (z przerwami w latach 1953-1956, kiedy wydawanie pisma zawieszono, w latach 1968-1971 w związku z cenzurą dotyczącą zakazu publikacji Kisielewskiego, w latach 1981-1983, czyli w okresie stanu wojennego) był publicystą, felietonistą „Tygodnika Powszechnego” w cyklach Głową w ściany, Bez dogmatu, Pod włos, Łopatą do głowy, Gwoździe w mózgu i Wołanie na puszczy. W latach 1950-1953 był redaktorem „Przewodnika koncertowego” Filharmonii Krakowskiej, w latach 1955-1957 autorem radiowych Rozmów o muzyce, w latach 1956-1961 prezesem koła Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie. W 1961 roku przeniósł się do Warszawy.

Stefan Kisielewski znany jest głównie z działalności politycznej, tymczasem jego aktywność na polu muzycznym schodzi na plan drugi. Tymczasem, jest autorem wielu wspaniałych kompozycji a także publikacji o muzyce.

Bardzo dobrze się stało że taki koncert się odbędzie, powstał przy współpracy Tygodnika Powszechnego i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

źródło informacji:
W publikacji wykorzystano informację prasową Filharmonii w Krakowie | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 537
Skip to content