Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

Sprzeciw artystów wobec radiowej Trójki

Po tym jak piosenki Kazika “Twój ból jest większy niż mój” zdobyła pierwsze miejsce na kultowej liście przebojów Trójki, a później zniknęła z notowania bo niby głosowanie odbywało się poza regulaminem, artyści zaczęli bojkotować radio.

W ostatnich dniach rzeczywistość w jakiej żyli zarówno artyści jak i dziennikarze została poddana próbie, a wszystko za sprawą “afery w Trójce”. Niestety partia rządząca zaczęła praktykować to co było znane wielu ludziom tylko z podręczników historii, czyli cenzorowanie niewygodnych dla władzy treści.

Po odejściu Marka Niedźwieckiego, artyści rozpoczęli bojkot. Pierwszym, który zabrał głos był Dawid Podsiadło:

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury.
Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trójki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny. Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki.

Kolejnym zespołem, który zabrał głos był Sorry Boys:

Ciężko jest udźwignąć dwa wirusy na raz.
Ten wiadomy i ten który w polskiej polityce rozszalał się już bez żadnych zahamowań. Nasz stosunek do tego, co się w Trójce działo od długiego czasu znacie – wyraziliśmy go już rezygnacją z koncertu w Trójce w marcu. To co się dzieje w naszym państwie przeraża od dawna, ale zawsze jest kropla, która przelewa czarę goryczy, często mogłoby się wydawać niewielka w całym morzu zdarzeń, ale tak ewidentna, że nie pozostawia złudzeń, gdzie jesteśmy. Bo niezależna kultura i sztuka jest ostatnim bastionem nadziei, że prawda, dobro i siła ludzkiego ducha zwycięży kłamstwo, zło i cynizm. Nie zamkniecie artystom, ani ludziom myślącym ust. Nie godzimy się na cenzurę, na kłamstwa, na propagandę i dyktaturę. Niszczenie radia, które było synonimem kultury i listy przebojów, która dla wielu Polaków była świątynią muzyki przelewa czarę goryczy.”

Niektórych artystów obecna sytuacja zabolała tak mocno, że postanowili o tym zaśpiewać. Fisz wydał protest song pod tytułem “Mój kraj znika” . Artysta przez wiele lat był związany z Trójką, prowadził w niej audycję “Magiel Wagli” razem ze swoim ojcem Wojciechem Waglewskim. Fisz w swojej piosnce wspomina o zamkniętych sklepach i pustych ulicach, jednak głównym tematem jest to, że ludzie nie dostrzegają jak kraj znika.

W chwili obecnej, wszystkie wielkie nazwiska z Trójki odeszły. Wczoraj swoje odejście ogłosił Piotr Stelmach, który pożegnał się z Trójką po 20 latach. Coraz więcej artystów i wytwórni zawiesza współpracę z radiem, wyrażają swój smutek i złość tym co się stało.

Miejmy nadzieję, że niedługo zapanuje wolność w mediach i całą sytuację będziemy tylko niemiło wspominać.

Powyżej, artykuł naszej redakcyjnej koleżanki … znającej pojęcie cenzury z podręczników – teraz, mogącej zobaczyć jak to w praktyce wygląda.

“Afera w Trójce” doprowadziła do ostatecznego zniknięcia tej marki z kulturalnej mapy Polski. Dla słuchaczy, którzy cenzurę znają z podręczników historii, Program III Polskiego Radia, był jedną z wielu rozgłośni. Dla pokolenia dzisiejszych 50-60 latków, była to świątynia muzyki i okno na inny, lepszy świat. Trójka formowała naszą muzyczną i kulturalną wrażliwość.

Ostatnio, po 57 (!) latach pracy odszedł z Trójki legendarny Piotr Kaczkowski. Człowiek, który w znacznym stopniu ukształtował mój muzyczny świat. W latach 70-tych był postacią bajkową i kultową. Wiem też, że był absolutnym wzorem dla moich kolegów, dziennikarzy radiowych.

Dzisiaj rządzący – w atmosferze chaosu, niszczą wieloletnią pracę dziennikarzy, ale nie tylko. Dotyka to wielu branż. Najbardziej jaskrawym przypadkiem, jest doprowadzenie do upadku Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Instytucji, która funkcjonowała nieprzerwanie od 1817 roku. Stadnina przeżyła zabory, dwie światowe wojny, stalinizm i komunizm. Do upadku doprowadzili (chociaż dla mnie jest to po prostu akt wandalizmu) obecnie zarządzający Polską.

Mam nadzieję, że to zarządzanie się skończy, chociaż niektórych dewastacji nie będzie można odtworzyć. Jest jeszcze dewastacja mentalności ludzi … ale to już inny temat.

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Default image
Ewa Jędrzejczyk
Studentka Edytorstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka muzyki. Lubi odkrywać nową muzykę, kolekcjonować płyty i jeździć na koncerty. Poza muzyką lubi czytać literaturę fantasy i podróżować.
Skip to content Click to listen highlighted text!