Skrzyżowanie Kultur – Warszawa

FESTIVAL_SK_2015Najważniejsi będą, jak co roku, artyści. Zabiorą publiczność w podróż do miejsc, gdzie muzykę traktuje się z niezwykłą nabożnością, gdzie zgodnie z tradycją przodków tworzy się misteria łączące rytm, słowo i taniec. – Muzyka stanowi dla nich pomost między światem materialnym a duchowym – mówi dyrektor artystyczna FSK Maria Pomianowska. – Będziemy gościć wielkiej klasy instrumentalistów i wokalistów z Iranu, który śmiało można nazwać kolebką cywilizacji muzycznej. Stamtąd pochodzą najstarsze, strunowe instrumenty świata. O ironio, muzyka od lat jest tam prześladowana. Przybędą artyści kurdyjscy, opowiadający o największym na świecie narodzie pozbawionym własnego państwa, których jedynymi przyjaciółmi są góry. Na scenie pojawią się wykonawcy z Pakistanu, gdzie od kilkudziesięciu lat toczona jest święta wojna z muzyką, tańcem i poezją.

W energetyczny trans wprowadzą publiczność gwiazdy afrobeatu. Po raz pierwszy w historii FSK wystąpią artyści tadżyccy, prezentujący kultywowane od wieków w rodzinach i plemionach i prawie niezmienione gatunki muzyki i tańca. W koncertowym menu nie zabraknie kreacji kobiecych – przyjadą wyjątkowe artystki, często decydujące się na uprawianie muzyki wbrew woli rodziny czy społeczności. Gościem specjalnym festiwalu będzie Korea Południowa. – Tradycja muzyczna tego kraju jest unikatowa na tle całego Dalekiego Wschodu. Ujmuje, ponieważ jest bezkompromisowa, surowa i autentyczna – dodaje Maria Pomianowska. – Chcemy, by dzięki nam Polacy lepiej ją poznali. Podczas Skrzyżowania Kultur będzie wiele okazji do zetknięcia się z niezwykłymi instrumentami, strojami, a nawet potrawami tego pięknego kraju. Współczesne zespoły koreańskie obok starożytnych pełnych magii i głębokiej ekspresji rytuałów prezentują kreatywną, eksperymentalną muzykę. Dzięki temu stanowią ostatnio jeden z najciekawszych głosów world music. Co ciekawe, tradycyjna muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej. W kompletnie innej przestrzeni i barwie dźwięku, odnajdujemy wspólny dla Korei i Polski rytm.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur – Warszawa, 21 – 27 września 2015

Więcej informacji i program:

O Festiwalu

Festiwal Skrzyżowanie Kultur, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziesięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas 192 artystów indywidualnych i grup z 61 krajów. Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się. Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów. Od 2013 w ramach Festiwalu realizowany jest projekt Sounds Like Poland, który łączy prezentację najciekawszych polskich zespołów muzyki etnicznej z panelami dyskusyjnymi, prowadzonymi przez światowej klasy ekspertów.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Anna Janicka
Miłośniczka muzyki [może z wyjątkiem kapel podwórkowych] tańca i innych sztuk pięknych. Jej specjalność to muzyka klasyczna, opera, musical. W wolnych chwilach słucha też muzyki z lat 50-tych, Ravi Shankara, Craiga Pruess i muzyki wschodu.