Salamon & Skwirut – “muzyka przemyślana” – relacja z koncertu

Na koncercie w krakowskim klubie Strefa, 14 kwietnia 2019 roku Michał Salamon i Miłosz Skwirut zaprezentowali nam “muzykę przemyślaną”, niezwykle energetyczną, która wzbudza emocje i zmusza do myślenia.

Trochę patetycznie to zabrzmiało, ale w istocie – mieliśmy do czynienia z muzyka wyjątkową. U jej podstaw leży absolutne porozumienie artystów. To nie jest tak, że słuchamy duetu … ta muzyka stanowi jedność. Owszem, gra dwóch panów – ale ich muzyka jest przemyślana i precyzyjna. Nie wiem na ile jest improwizowana, ale kompozycyjnie jest spójna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Zastanawiam się, jak wiele pracy musieli wykonać muzycy, aby osiągnąć taki efekt?

Jednak jej największym walorem jest niesamowita energia zawarta w dźwiękach. Energia, która powoduje, że słuchający udaje się w emocjonalno – estetyczną podróż. Zabierają nas muzycy, których gra to podróż a artyści są podróżnikami. To wyprawa w magiczne miejsca, od planety Pandora (… to ta z filmu Avatar), poprzez bajkowe światy, których strzępy pamiętamy z poprzednich wcieleń …

Oczywiście zależy to od wrażliwości odbiorcy, Michał Salamon i Miłosz Skwirut zabrali mnie właśnie w taką muzyczną podróż, która przyznam – bardzo mi się podobała. To moje światy i moje klimaty.

Z dziennikarskiego obowiązku dodam, że występujący muzycy są wirtuozami a ich kompozycje oceniam bardzo wysoko. Poza tym – co było widać, wspólne granie sprawia im ogromną radość. I to na tyle, na dole strony głównej naszego serwisu znajduje się cytat Franka Zappy: Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury. To prawda, tego koncertu nie da się opisać słowami – kto nie był, niech żałuje!

Poniżej fotorelacja z tego koncertu:

Foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content