film recenzje 1 listopada 2018

Relacja i Fotorelacja z planu zdjęciowego filmu “Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Ulica Parkowa. Krakowskie Podgórze. Jesień. W takiej scenerii odbył się dzień prasowy na planie filmu “Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Wydarzenie przyciągnęło nie tylko przechodniów, ale również dziennikarzy z całego Krakowa i okolic. 

W dniu 16.10.2018  W samym sercu Krakowskiego Kazimierza odbył się briefing dziennikarski. Oprócz całej ekipy technicznej i statystów, obecni byli reżyser filmu: Maciej Pieprzyca oraz aktor Dawid Ogrodnik – grający główną rolę – Mieczysława Kosza. Obaj z dużą cierpliwością odpowiadali na pytania dziennikarzy, których końca nie było widać.

Film oparty jest na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty. Kosz był osobą niewidomą. Pozostawił po sobie niewiele, lecz stał się legendą. Jako pierwszy i najmłodszy  Polak wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux. Był rozpoznawalny przez najlepszych muzyków. Stał się nietuzinkowa postacią artystyczną. 

Mieczysław Kosz to postać wyjątkowa. Jeszcze kilka lat temu, bardzo obawiałem się, że pamięć o nim zniknie bezpowrotnie. Na szczęście tak się nie stało. Pamiętają o Nim muzycy i dziennikarze muzyczni a teraz powstanie film. Mieczysław Kosz urodził się w bardzo złych czasach. To postać bardzo tragiczna, przedwczesna śmierć zabrała jednego z najzdolnieszych polskich muzyków jazzowych. Gorąco polecam materiał o artyście Esencja Nastroju, dostępny w serwisie YouTube.

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Foto © Małgorzata Rzeszutek – Muzyczny Kraków

podobne publikacje