PRZEDSTAWIAMY: Bohater – artysta który nie lubi kompromisów i bezpiecznych rozwiązań w muzyce

Bohater to nowohucki wokalista i producent, który nie lubi kompromisów i bezpiecznych rozwiązań w muzyce, lubi grywać na wiertarce.

Zaczynał swoją przygodę z muzyką w duecie razem z Ryszardem Styłą tworząc JaZzEwoLucJe. Artyści mają na swoim koncie album wydany w 2013 roku, który bardzo pozytywnie został przyjęty przez środowisko muzyczne.

Oprócz swojego autorskiego projektu tworzy muzykę do filmów, widowisk multimedialnych i teatrów. Tworzy zarówno wpadające w ucho melodie ale także elektroniczne faktury lub rozbudowane orkiestrowe aranżacje.

Jest w trakcie tworzenia solowego albumu “Organizm”, singiel promujący album pod tytułem “Oraganizm” jest dostępny na Youtube i serwisach streamingowych.


A co ma do powiedzenia o sobie sam artysta :

 • Skąd czerpiesz inspirację?
 • Z tym jest bardzo różnie. Jeśli chodzi o teksty, to czasem fragmenty same do mnie przychodzą. Oczywiście codzienność też dostarcza multum inspiracji. Wszystkie są mocno przefiltrowane przez mnie, mają znaczenie.  Jeśli chodzi o muzykę, to przede wszystkim dużo gram i ćwiczę na pianie i gitarze oraz nieustannie zgłębiam tajniki elektroniki  – to jest dla mnie prawdziwa kopalnia motywów, pomysłów… Najczęściej rejestruję te pomysły na dyktafon w telefonie lub jeśli jestem w studiu – od razu na sesji. Inspiruje mnie też muzyka innych wykonawców – słucham od klasyki przez jazz na mainstreamowym popie kończąc. Inspirują mnie osoby, które wyróżniają się z tłumu, działają nieprzeciętnie – nie są to tylko muzycy. 
 • Rozumiem, mówisz, że fragmenty same do Ciebie przychodzą chodzi o historie ludzi z Twojego otoczenia czy może filmy i książki?
 • O fragmenty tekstów, muzyki czy gotowych aranżacji. To jest tak, że np. prowadzisz samochód i nagle wjeżdża Ci pomysł linijka albo dwie – wtedy trzeba to zapisać lub jeszcze lepiej nagrać.
 • Jeszcze wracając do inspiracji o ,których wspomniałeś, masz jakąś taką jedną postać,która obecnie najbardziej Cie inspiruje i ma największy wpływ na Twoją muzykę?
 • Nie mam
 • Wiem, że lubisz grać na wiertarce, czy są jeszcze jakieś niekonwencjonalne instrumenty, których używasz? Czemu akurat wybrałeś wiertarkę?
 • Pierwszy raz “zagrałem” około 15 lat temu podczas wiercenia dziury w podłodze 😉 Chwilę później współtworzyłem industrialny skład Zgniatacz Dźwięków – graliśmy na instrumentach stworzonych przez siebie oraz różnych urządzeniach – ja grałem między innymi na wiertarce. Wiertarka została ze mną na dłużej, w projekcie JaZzEwoLucJe, który współtworzyłem z Ryśkiem Styłą na koncertach wymienialiśmy się solówkami – wiertarka vs jazzowa gitara Ryśka. Obecnie na koncertach też grywam.
 • Chciałabym zapytać o koncept do teledysku “Dziwny jest ten świat” skąd akurat taki pomysł? Skąd się wziął?
 • Najpierw powstał utwór, chciałem nawiązując do kultowego utworu Niemena pokazać kilka dziwnych miejsc, w których niepostrzeżenie możemy się znaleźć. Oczywiście postaci są przerysowane, to taki audio-video performance. Teledysk powstał w ciągu jednego dnia – jeśli chodzi o pomysł, to wystarczyło zwizualizować nagrany utwór. Mam zaplecze aktorskie i lubię od czasu do czasu wcielić się w jakąś rolę więc poszło dość sprawnie.
 • Okładka Twojej solowej płyty i teledysk do singla ją promującego czyli “Organizm” ma bardzo apokaliptyczny klimat, czy taki był zamysł? Czy możemy spodziewać się takiego samego klimatu na płycie?
 • Organizm ma bardzo wiele wymiarów, natomiast zdecydowanie nie będzie to płyta w apokaliptycznym klimacie. W sumie to pierwszy raz spotykam się z określeniem apokaliptycznego klimatu okładki. Tekstowo zahaczam o różne organiczne rewiry – w skali makro i mikro. Jest dużo emocji i stanów, trochę spostrzeżeń dotyczących naszych czasów, trochę osobistych wycieczek, które tak naprawdę odbywa każdy z nas. Miliardy organizmów wzajemnie na siebie oddziałują, współtworzą się lub wykorzystują, uwikłani w gąszczu dążeń i spraw, marzeń i lęków, racji i reakcji, świadomie lub nieświadomie.  Muzycznie  teleportuję się między gatunkami, tworzę wielowymiarowe aranżacje, łączę rymowane zwrotki ze śpiewanymi partiami. Innym z wymiarów Organizmu jest jej solowy charakter,  na płycie nie pojawi się żaden inny muzyk.
 • Rozumiem, a jak już jesteśmy przy naszych czasach, to jak odnajdujesz się w obecnej sytuacji? Wiem, że nagrałeś piosenkę “Po wszystkim” można ją traktować jako Twoją odpowiedź na to co się dzieję obecnie?
 • Ten numer to moja odpowiedź na mieszankę niusów o kryzysie i epidemii przyprawioną politycznymi bijatykami, którą nieustannie częstują nas media. Tak jak wszyscy z nadzieją czekam na koniec. Utwór i teledysk powstały w 3 dni, to spontaniczna solowa akcja z potrzeby serca. 
Default image
Ewa Jędrzejczyk
Studentka Edytorstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka muzyki. Lubi odkrywać nową muzykę, kolekcjonować płyty i jeździć na koncerty. Poza muzyką lubi czytać literaturę fantasy i podróżować.