Prolog III Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat – Filharmonia Krakowska

W piątek, 25 marca 2022 roku o godz. 19.30 oraz w sobotę, 26 marca 2022 roku o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędą się koncerty stanowiące prolog trzeciej edycji koronnego projektu festiwalowego instytucji, jakim jest Festiwal Szymanowski / Polska / Świat. Festiwal prezentuje twórczość kompozytorską Szymanowskiego w różnorodnych kontekstach i odniesieniach – najbliższe koncerty z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Mosia sytuują ją w kontekście jazzowym za sprawą prezentowanych po raz pierwszy przed publicznością Metafor Stanisława Słowińskiego. W przedsięwzięciu, obok zespołu orkiestrowego Filharmonii, udział weźmie także Stanisław Słowiński – kompozytor i jednocześnie skrzypek oraz septet jazzowy z wokalistką Joanna Słowińska.

Jak wskazuje sam kompozytor, każda z wielu części jego utworu dedykowana jest innej kompozycji Szymanowskiego. „Usłyszymy tematy znane zarówno z wielkich form symfonicznych; m.in. Król Roger, Stabat Mater, czy Harnasie, jak również z twórczości kameralnej kompozytora; m.in. Preludium h-moll, Kołysanka op. 52, czy Szeherezada z cyklu Maski op. 34. (…) Kompozycja buduje świat na styku muzycznych stylistyk; między cytatem, a autorską kompozycją; między rygorem formy, a swobodą improwizacji, ze swobodą, a jednocześnie z zachowaniem pełnego szacunku i zrozumienia dla oryginalnych kompozycji.” (Stanisław Słowiński)

Na filharmonicznej estradzie liderowi projektu towarzyszyć będzie Stanisław Słowiński Septet złożony z najwybitniejszych przedstawicieli młodej polskiej sceny jazzowej. W skład grupy wchodzą muzycy o niezwykle wyrazistych osobowościach scenicznych, mający na swoim koncie udział w projektach artystycznych z udziałem artystów o międzynarodowej renomie, jak m.in.: Tomasz Stańko, Dominik Wania, Hadrian Feraud, Adam Bałdych, Wolfgang Muthspil, Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Avishai Cohen, Daniel Bjarnason, Paweł Kaczmarczyk, Elliot Goldenthal i wielu innych.

Piątkowy koncert poprzedzi spotkanie spotkanie promujące wydanie albumu z nagraniem II Symfonii B-dur Karola Szymanowskiego w wersji oryginalnej z 1910 roku. Nagranie zarejestrowane zostało na żywo podczas koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie we wrześniu 2021. Album zawiera także płytę dvd z filmem paradokumentalnym pt. „Podwójne życie II Symfonii Szymanowskiego” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery. Początek spotkania o godz. 18.00.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content