taniec 17 maja 2018

Premiery Cracovia Danza w Noc Muzeów 2018

Balet Cracovia Danza, specjalnie z myślą o kolekcji zgromadzonej w Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przygotował na Noc Muzeów dwa nowe taneczne programy. Będą to Bassa Danza z Madonnami oraz Gdy śmierć w taniec iść kazała, oba nawiązujące do XV-wiecznych arcydzieł wystawianych w Pałacu Ciołka. Ożyją obrazy i rzeźby z muzealnej kolekcji. Premierowe prezentacje odbywać się będą w Sali Cnót, w piątek 18 maja podczas Nocy Muzeów, w godzinach od 19 do 24.

Bassa Danza z Madonnami, zostanie pokazana od godz. 19 pięciokrotnie, zaś spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała będzie miał premierę o północy. Występ w Pałacu Ciołka wpisuje się w coraz szerszą i bardziej intensywną współpracę Baletu Cracovia Danza z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Bassa Danza z Madonnami to niezwykła opowieść, w której jak na XV-wiecznej karuzeli przesuwają się przed widzami średniowieczne madonny, damy, kobiety piękne i eleganckie. Tancerki Baletu wcielą się w takie postacie jak królewska św. Katarzyna, zalotna sprzedająca swe wdzięki Salome, urokliwa Elżbieta z Turyngii czy młoda, nieśmiała Maria, przyjmująca zwiastującego Anioła. Historie postaci opowiedziane będą poprzez tańce z manuskryptu Małgorzaty z Burgundii oraz włoskiego mistrza tańca z XV w., Guglielmo Ebreo. Kostiumy w stylu włoskim i burgundzkim z II połowy XV wieku, nawiązują do rzeźb i malarstwa znajdującego się w zbiorach Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała jest nawiązaniem do obrazu korowodu ze śmiercią należącego do zbiorów muzeum. Tancerze przedstawią scenę, w której śmierć pojawia się jako nieproszony gość na balu w staropolskim dworze. Rozbawione damy i rozochoceni panowie zostaną zaproszeni do prawdziwego staropolskiego danse macabre. Czy ta historia może się dobrze skończyć?
Zapraszamy!

***
Reżyseria: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, oryginalne choreografie z epoki
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje