Prasfara i Górecki Chamber Choir

fot. Jarosław Naliwajko SJ.

20 grudnia w Krakowie. Apogeum świątecznych przygotowań, panowie taszczą choinki, panie biegają objuczone siatkami. Szum, gwar i wszechobecne „White Christmas”. Hipermarkety biją rekordy „sprzedawalności” a na krakowskim rynku króluje grzaniec galicyjski i kiełbasa z grila.

Wystarczy jeden krok, otwarcie jednych drzwi aby znaleźć się w innym świecie. W czasie zakupów rzeczy niepotrzebnych i pogoni za nie wiadomo czym – są to drzwi do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ulicy Kopernika 26. Właśnie tam 20 grudnia o godzinie 19.00 odbył się koncert greckokatolickiego zespołu Prasfara i Górecki Chamber Choir pod dyrekcją pani Marii Januszkiewicz.

Śpiew pozwala zapomnieć na chwilę o świecie, który „tętni” zupełnie innym rytmem tuż obok. W „tym” miejscu i o „tym” czasie zdaje się przenosić słuchaczy w inny, pełen harmonii wymiar. Taki koncert w cieniu barokowych wnętrz na długo pozostaje w pamięci. W mojej pamięci pozostanie również osobowość pani Marii Januszkiewicz, która pomimo młodzieńczej osobowości, poprowadziła chóry z finezją i wirtuozerią.

Organizatorem koncertu była Akademia Muzyczna w Krakowie, Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej – Katedra Chóralistyki.

Górecki Chamber Choirutworzony w 2013 roku przez Stowarzyszenie Passionart. Powstał aby dokonać pod nazwą Krakowscy śpiewacy w hołdzie H.M Góreckiemu prawykonania i nagrania 20 odnalezionych pieśni kościelnych na chór mieszany a capella H.M. Góreckiego. Płyta z tymi utworami spotkała się z wielkim uznanie, została nominowana do nagrody Fryderyka, można ją było usłyszeć w Programie II Polskiego Radia i Radia BBC. Zespół to 36 wybitnych śpiewaków o wyjątkowej energii wykonawczej.

Greckokatolicki zespół Prasfaradziała od 2006 roku i wzbogaca oprawę muzyczną liturgii odprawianej w kościele greckokatolickim. Koncertował na Litwie, Ukrainie, Czechach i Rosji zyskując niezwykle wysokie oceny słuchaczy. Repertuar to utwory muzyki dawnej i kompozycje twórców współczesnych. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty.

W programie utwory autorów:
Igor Jankowski
Eugeniusz Popławski
o. Andrej Bondarenko
Henryk Jan Bator

źródło informacji:
Użyte w publikacji zdjęcie, pochodzi ze strony internetowej Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa: www.bazylikaserca.pl, fot. Jarosław Naliwajko SJ. | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Anna Janicka

Miłośniczka muzyki [może z wyjątkiem kapel podwórkowych] tańca i innych sztuk pięknych. Jej specjalność to muzyka klasyczna, opera, musical. W wolnych chwilach słucha też muzyki z lat 50-tych, Ravi Shankara, Craiga Pruess i muzyki wschodu.

Skip to content