„Piosenki Mistrza” – album Kovalczyka z utworami Grzegorza Ciechowskiego elektronicznie

Kovalczyk to pełen charyzmy wokalista i kompozytor, którego szersza publiczność poznała jako finalistę 3. edycji programu Idol. Od tego czasu minęło kilkanaście lat, a artysta odnalazł swoją muzyczną drogę i zdążył wydać kilka dobrze przyjętych albumów studyjnych. Jego najnowszy krążek pt. „Piosenki Mistrza” to hołd złożony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Na płycie znajdziemy znane oraz wybrane utwory legendy polskiej sceny muzycznej, ale w nowych elektronicznych aranżacjach. Artysta wyrusza również w trasę koncertową promującą nowe wydawnictwo, która potrwa aż do grudnia 2019 roku.

„Piosenki Mistrza” są spojrzeniem na twórczość wybitnego kompozytora, jakim był Grzegorza Ciechowski, przez pryzmat muzyki elektronicznej. Stanowiła ona ważny element w jego twórczości, lecz nigdy nie dominowała. Kovalczyk, tworząc zestaw dziewięciu utworów, postarał się uniknąć ich nadinterpretacji – choć zmienił znane nam aranżacje, to zadbał o ich rozpoznawalność. Dołożył również do nich całą paletę swoich umiejętności oraz energię. Słychać to od pierwszego dźwięku zarejestrowanego na tym krążku. Dzięki temu powstała spójna i świeżo brzmiąca płyta, która urzeka wysublimowaną elektroniką oraz eterycznymi partiami saksofonów czy fletu poprzecznego. Użycie tego typu instrumentarium pozostaje w zgodzie z melancholią, jaką można było usłyszeć w kompozycjach Ciechowskiego, a którą spotkamy również i tu. Świadczy to, że cała płyta została stworzona z wielkim szacunkiem do twórczości tego artysty, choć z zachowaniem odrębnego muzycznego charakteru tożsamego i rozpoznawalnego dla samego Kovalczyka.

Większość piosenek, które usłyszymy na tej kompilacji, pomimo upływu czasu nadal nie straciły swojego aktualnego przekazu” – mówi Kovalczyk i dodaje. „Z utworami tymi, w uwspółcześnionej formie muzycznej, mogą na nowo identyfikować się młode pokolenia Polaków. Było to moim celem, jak i kluczem, którym się kierowałem przy wyborze utworów na tę płytę”.

Album promuje singiel „Nie pytaj o Polskę”, do którego zrealizowany został teledysk. Za plan zdjęciowy posłużyła współczesna Warszawa i jej dwa skrajne oblicza.

Trasa koncertowa promująca „Piosenki Mistrza” na żywo:

  • 20.10 Wrocław / Stary Klasztor
  • 25.10 Poznań / Blue Note Poznań
  • 26.10 Lublin / Klub 30 Lublin
  • 17.11 Łódź / Scenografia
  • 6.12 Warszawa / Basen Artystyczny WOK
  • 14.12 Radom / Klub Strefa G2

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

Od redakcji …

Wielkość Grzegorza Ciechowskiego doceniłem w pełni dopiero po jego odejściu … w momencie, kiedy usiłowano wykonywać Jego kompozycje. Okazały się zbyt trudne dla większości wykonawców a jeśli już udało się przez nie przejść technicznie, ich nastój i emocjonalność stanowiły barierę nie do przejścia.

Kovalczyk, nie miał najmniejszych problemów z interpretacją tej muzyki. Co więcej, potrafił kompozycje z innej “muzycznej epoki”, przenieść do dzisiejszych (muzycznych) czasów. Zrobił to z wielkim taktem i kulturą muzyczną … Miał również wielką odwagę na “majstrowanie” przy kompozycjach Mistrza Grzegorza Ciechowskiego i zabieg ten zakończył się wielkim sukcesem. Co dla mnie najistotniejsze, udało mu się zachować emocjonalność i ducha kompozycji Mistrza Ciechowskiego. A to wielka sztuka.

Chapeau bas panie Kovalczyk!

Kovalczyka dopisuję do mojej prywatnej listy artystów, którzy zasługują na większą sławę …. myślę, że to wkrótce nastąpi.

Andrzej Wodzińskiredaktor naczelny

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.