wydarzenia Kraków 17 lipca 2018

Pierwszy Krakowski Salon Sztuki – wydarzenia

27 lipca o godzinie 17:00 w Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie się drugie z cyklu wydarzeń artystycznych projektu ,,Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny”.

Spotkania odbywające się w dniach od 29 maja do 27 września mają na celu zapoznanie słuchaczy z dość rzadkim połączeniem sztuk literacko-muzycznych z wystawami sztuk pięknych. Całość odbywać się będzie w secesyjnym Pałacu Sztuki w Krakowie, który przede wszystkim kojarzy się z licznymi wystawami malarstwa, grafiki i rzeźby, które na co dzień odwiedzają nie tylko ich miejscowi entuzjaści, ale również rzesze turystów. Jest to więc doskonałe miejsce, aby móc zaprezentować na ich tle inne dziedziny sztuki– literaturę i muzykę w myśl secesyjnego synkretyzmu.

W wydarzenie zaangażowanych jest wiele znanych krakowskich twórców. Drugie z serii spotkań odbędzie się 27 lipca o godzinie 17:00 na terenie Górnego Pałacu Sztuki. W części literackiej zaprezentują się: Michał Zabłocki – autor tekstów piosenek (m.in. dla G. Turnaua, Cz. Mozila i A. Chrzanowskej), tomików wierszy,
blogów poetyckich, pomysłodawca i twórca wielu projektów literackich, pod nazwą „Multipoezja”, laureat nagrody Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku 1997 („Cichosza”) i Stypendysta Ministra Kultury (2006) oraz Agata Dębicka – absolwentka krakowskiej ASP, projektantka iilustratorka współtworząca kwartalnik literacki – Czas Literatury oraz aktywnie współdziałająca z mężem przy tworzeniu szaty graficznej dla literackich kalendarzy i opracowaniach graficznych jego książek.

W części muzycznej wydarzenia zaprezentuje się Duo del Gesú składające się z artystów, będących laureatami licznych międzynarodowych konkursów, stypendiów i nagród, którzy doskonalili swoje umiejętności w Paryżu, Wiedniu, Gdańsku i Göteborgu: Arnaud Kaminski (Francja) – skrzypce, oraz Krzysztof Tymendorf (Gdańsk) – altówka. Duo del Gesú przywiązuje wielką wagę do nieodkrytej twórczości z przełomu XVIII i XIX wieku charakteryzującej się niezliczoną spuścizną utworów wykorzystujących połączenie skrzypiec z altówką, za sprawą takich kompozytorów jak chociażby: Franz Anton Hoffmeister, Ignaz Pleyel, Carl Philipp Stamitz oraz Alessandro Rolla, znanego także jako “Paganini altówki”.

W ramach wydarzenia prócz literatury i koncertu, znajdą się wywiady z literatami i muzykami o ich życiu i twórczości oraz o kompozytorach i repertuarze wybranym na koncert, a publiczność będzie miała szansę na bezpośrednią dyskusję z nimi.

Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny poprowadzi pomysłodawca projektu Bożena Boba-Dyga: artystka interdyscyplinarna, poetka, wokalistka, kompozytorka i konserwatorka dzieł sztuki. W Kolejnych wydarzeniach przypadających kolejno na 23 sierpień oraz 27 wrzesień wezmą udział następujący literaci oraz muzycy:

  • 23 sierpień – Zbigniew Bargielski oraz Cracow Duo
  • 27 wrzesień – Ewa Sonnenberg oraz Duo Zimka & Ochwat

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Art Forum oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w
Krakowie. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

WSTĘP WOLNY

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje