Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Kazimierz Dolny, 16-20 września

W drugiej połowie września odbędzie się w Kazimierzu i Janowcu na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Festiwal rozpocznie się w środę 16 września i potrwa do niedzieli.
Pardes Festivalto nazwa nieprzypadkowa. „Pardes” w języku hebrajskim oznacza ogród, sad, raj i w drugim znaczeniu wywiedzionym z mistyki żydowskiej, z kabały, „pardes” opisuje cztery poziomy objaśniania Tory. Nazwa festiwalu i jego leitmotiv określają plenerowy charakter tegorocznych wydarzeń, przywołują wiele skojarzeń i pozwalają rozwinąć różne wątki interpretacyjne.

Kazimierza Dolny, miasteczko zanurzone w sadach i ogrodach; przeprawiamy się przez Wisłę i docieramy do tonącego w zieleni Janowca; poznajemy tajemnice posadowionego na wysokim brzegu rzeki Zamku janowieckiego, który górował nad domostwami Chrześcijan i Żydów. Wchodzimy do ogrodu pamięci, tradycji i kultury żydowskiej Kazimierza Dolnego, Janowca, Kraśnika, Lublina, Lubelszczyzny. Odkrywamy zakorzenione od wieków sploty chrześcijańsko – żydowskie. Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Społeczności chrześcijańska i żydowska sąsiadowały przez wieki w nadwiślańskich miastach i miasteczkach na obszarze dzisiejszej Lubelszczyzny. Do II wojny światowej Kazimierz nad Wisłą i Janowiec stanowiły część krajobrazu kulturowego typowego dla tej części Europy, a przekazy historyczne, wspomnienia świadków historii, źródła literackie, stare fotografie i dzieła malarskie pozwalają uznać je za kwintesencję mitycznego sztetla.

Więcej informacji i program:

// informacja prasowa

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content