Festiwal Pannonica 2021 albo Okręgowe Zawody w Slow Joggingu w Barcicach?

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Bałkańskiej Pannonica stoi pod znakiem zapytania . Organizatorzy i fani festiwalu, postanowili jednak spotkać się na Okręgowych Zawodach w Slow Joggingu w Barcicach nad Popradem. Do przełomu sierpnia i września (kiedy Pannonica się odbywała), pozostało jeszcze trochę czasu, wszyscy mamy nadzieje, że nie będziemy musieli slowjoggingować i odbędzie się prawdziwa Pannonica!

Festiwal Pannonica to ewenement w światowej skali. Tak napisałem o festiwalu, będąc uczestnikiem jego II edycji w 2016 roku: Fenomen Pannoniki (bo fenomenem należy nazwać ten Festiwal), to jego klimat i nastrój. Muzyka w tym przypadku jest katalizatorem stanu ducha Festiwalowiczów. Ten stan ducha to potężna ilość radości i pozytywnej energii, która unosi się nad Barcicami. Uczestnicy Festiwalu to w większości „bałkanofile” (do których należy również piszący te słowa). Znajdując na barcickim polu mały kawałek bałkanów, czerpią z tego faktu radość trudną do opisania. Tym cytatem rozpoczynałem relację z każdej następnej edycji, dodając przy tym … że nic się nie zmieniło.

No i nastała pandemia festiwal może się nie odbyć … Ale przyroda nie znosi próżni. Zdesperowani i organizatorzy i festiwalowicze, aby nie popaść w rozpacz rozpoczęli uprawianie slow joggingu. W zdrowym ciele – zdrowy duch! Proszę się nie śmiać, slow jogging, to bardzo poważna dyscyplina sportu, wywodząca się z Japonii. Poniżej materiał filmowy z jej założycielem, profesorem Tanaką:

I tak, w pierwszych dniach września, miłośnicy festiwalu Pannonica w Barcicach i jego organizatorzy, mogą spotkać się na Okręgowych Zawodach w Slow Joggingu w Barcicach. Na zawodach, oprócz slowjoggingowania będą imprezy towarzyszące, warsztaty i koncerty w bałkańskiej stylistyce. Zawody będą 3 dniowe, będzie też bałkańsko-slowjoggingowa kuchnia.

Ktoś powie, że Okręgowe Zawody w Slow Joggingu w Barcicach to nic innego jak kryptoPannonica! Nic bardziej mylnego. Pamiętam dobrze kolarskie Wyścigi Pokoju z lat 70-tych ubiegłego stulecia. W miejscowościach na trasie wyścigu przez cały dzień odbywał się festyn. Na scenie ustawionej pod remizą Ochotniczej Straży Pożarnej od rana występowały zespoły szkolne, później produkowało się Koło Gospodyń Wiejskich a głównym punktem był koncert miejscowej orkiestry dętej. Nooo … i wieczorem oczywiście zabawa taneczna. Zjadano przy tym olbrzymie ilości kiełbasy z rożna i wypijano kilka beczek piwa. A wyścig kolarski??? A tak, kolarze przelatywali z wielką prędkością, trwało to kilka minut i umykało większości uczestników festynu.

Myślę, że podobnie może być na Okręgowych Zawodach w Slow Joggingu w Barcicach. Bieg, owszem będzie – a później, jego uczestnicy i zagorzali kibice, po dekoracji zwycięzców, oddadzą się imprezom towarzyszącym. To znaczy słuchaniu muzyki, konsumowaniu bałkańskich specjałów i wypijaniu litrów … lemoniady.

Nic nowego, inne będą tylko realia, mamy przecież XXI wiek! Miłośnikom Pannoniki i muzyki bałkańskiej łatwo będzie przestawić się na slowjogging. Na festiwalach też większość rzeczy była slow.

Wszystkich fanów muzyki bałkańskiej i Pannoniki, zapraszam na Festiwal, lub … Okręgowe Zawody w Slow Joggingu w Barcicach. Więcej informacji:

Poniżej moja historia Pannoniki. Relacji było sporo, zdjęcia wykonane na Festiwalach można liczyć w tysiącach! Jeśli ktoś ma czas i ochotę, poniżej można zobaczyć wszystkie publikacje o Pannonice. Oj, łza się w oku kręci, biorąc pod uwagę, że festiwalu w ubiegłym roku nie było i w tym też nie będzie:

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content