news 5 marca 2019

Otwórz uszy, tu i teraz #13: Cisza w muzyce, muzyka w ciszy

Dla nas wszystkich muzyka, to przede wszystkim śpiew i granie na instrumentach. Jednak od początku historii muzyki niezmiernie ważne są pauzy, momenty kiedy dźwięku nie ma, czyli cisza. Wbrew pozorom jest to zjawisko skomplikowane i mające wiele różnych znaczeń. Okazuje się bowiem, że dla człowieka cisza właściwie nie istnieje.

Jesteśmy w stanie sobie ją wyobrazić, ale doświadczenie ciszy absolutnej jest dla nas niedostępne. W muzyce XX i XXI wieku ten element krajobrazu dźwiękowego był eksplorowany jak nigdy wcześniej. Zgłębiali go nie tylko muzycy i kompozytorzy, ale też fizycy, psycholodzy, psychoakustycy, socjolodzy i specjaliści od reklamy i marketingu. Podczas marcowego spotkania Otwórz uszy. Tu i teraz oprócz prezentacji utworów muzycznych przeprowadzimy kilka eksperymentów, podczas których spróbujemy doświadczyć ciszy i znaleźć się na granicy dźwięku. 

OTWÓRZ USZY, TU I TERAZ – to cykl spotkań edukacyjnych przy muzyce współczesnej. Raz w miesiącu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza do nowohuckiego Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, gdzie opowiada o najważniejszych nurtach i najciekawszych zjawiskach muzycznych XX i XXI wieku.

Wcześniej w cyklu:
#12: O współczesnej muzyce filmowej

#11: ile teatru w muzyce?
#10: muzyka Północy
#9: muzyka po imperium
#8: muzyka improwizowana
#7: muzyka konkretna
#6: polski postmodernizm
#5: minimalizm
#4: Salvatore Sciarrino
#3: Helmut Lachenmann
#2: Luciano Berio
#1: George Crumb

Patronat medialny: Muzyczny Kraków, Kulturatka.pl, Głos Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich

18 marca 2019 r., godz. 18.00 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5. Spotkanie muzyczne w ramach cyklu Otwórz uszy. Tu i teraz. Prowadzenie: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl

Więcej w internecie:

www.okn.edu.pl

www.facebook.com/oknorwid

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje