Opera Rara 2020 – imprezy towarzyszące

Kolejna edycja Festiwalu Opera Rara rozpocznie się już 23 stycznia w Teatrze im. J. Słowackiego. Festiwal zainauguruje opera Rossiniego „Sigismondo” w reżyserii Krystiana Lady, a w programie znajdziemy także „Il ballo delle Ingrate” Monteverdiego, „Vandę” Dvořáka, „Unknown, I Live With You” Katarzyny Głowickiej, „Weisse Rose” Udo Zimmermanna oraz monodram „Enoch Arden” Richarda Straussa. Oprócz spektakli w ramach festiwalu odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak spotkania z reżyserami.

Opera pod względem inscenizacji jednoznacznie zmierza w ostatnich latach w stronę rozbudowanych inscenizacji teatralnych, stąd pomysł, żeby do projektów Festiwalu Opera Rara zaprosić reżyserów biegłych zarówno w sztuce teatru, jak i opery. Jako krytyk zajmujący się głównie teatrem zamierzam wraz z moimi gośćmi popatrzeć na operę jako na ważny głos w publicznym dyskursie – sztukę operującą świadomie znakiem teatralnym i muzycznym, której celem jest nie tylko dawanie estetycznych przyjemności, lecz także wyrażanie poprzez emocje tego, czego powiedzieć wprost nie można – zapowiada Tomasz Domagała, który poprowadzi spotkania z zaproszonymi na festiwal reżyserami


31 stycznia 2020, 21.00
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Spotkanie z Krystianem Ladą

Krystian Lada to obecnie najgorętsze nazwisko polskiej opery. Gdy ogłaszano program Festiwalu Opera Rara, nazwisko tego reżysera znane było tylko w kręgach teatru i opery, po romansie z Paszportem „Polityki” stało się jednak głośne również wśród szerszej publiczności. Nic więc dziwnego, że spotkanie z nim jest istotnym wydarzeniem festiwalu, tym bardziej że w programie są dwie jego produkcje: klasyczny „Sigismondo” Gioacchina Rossiniego oraz współczesne „Unknown, I Live With You” Katarzyny Głowickiej.


7 lutego 2020, 21.00
BAL, ul. Ślusarska 9
Spotkanie z Magdą Szpecht

Magda Szpecht jest jedną z najzdolniejszych młodych reżyserek polskiego teatru. Znana jest publiczności z niezwykle twórczych poszukiwań oraz osobistego, nieoczywistego teatralnego języka. Najciekawsze będą jej zmagania z niełatwą materią opery i muzyki. Relacja między dość dużą wolnością twórczą prezentowaną przez reżyserkę a nieco „skostniałą”, tradycyjną formą i konwencją operową będzie jednym z głównych tematów spotkania.


8 lutego 2020, 21.00
Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25
Spotkanie z Karoliną Sofulak


Karolina Sofulak, reżyserka operowa uznana zarówno w kraju, jak i za granicą, podjęła się realizacji opery Antonína Dvořáka „Vanda”. W tym dziele najbardziej interesujące wydaje się połączenie krakowskiej legendy z czeską osobowością kompozytora. Na spotkaniu spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy Polska z dystansu – sama reżyserka pracuje głównie w Europie Zachodniej – wygląda rzeczywiście inaczej niż od środka. Porozmawiamy także o tym, czy obraz naszego kraju zaprezentowany przez Dvořáka wydaje się choć trochę znajomy reżyserce jego dzieła.

Festiwal Opera Rara odbędzie w Krakowie w dniach 23 stycznia – 14 lutego 2020 r.

Na festiwal zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capella Cracoviensis.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.