UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

OPERA RARA 2019: tradycja i eksperyment

Po raz jedenasty w Krakowie odbędzie się festiwal Opera Rara. W ramach cyklu od 31 stycznia do 17 lutego 2019 roku zobaczymy m.in. cztery produkcje sceniczne: od Rameau, przez Mozarta do Glassa, oraz wokalne recitale w gwiazdorskiej obsadzie, wśród których znajdziemy m.in. Danielle de Niese, Patricię Petibon czy Jakuba Józefa Orlińskiego.

Czym jest Opera Rara?

Ideą festiwalu Opera Rara jest zderzenie dwóch wizji opery: jej tradycyjnego oblicza oraz prowokacyjnych eksperymentów. Takie podejście, dając możliwość opowiadania tej samej historii na wiele sposobów, stanowi dobry punkt wyjścia do otwierania słuchaczy na różne interpretacje opery. Rozmowa o niej może stać się w ten sposób jednocześnie rozmową o społeczności, współczesności i jej problemach. Festiwal Opera Rara odbędzie się w Krakowie od 31 stycznia do 17 lutego 2019 roku.

Dla jednych „Don Giovanni” jest oczywistością. Dla innych, którzy nie są stałymi bywalcami opery, będzie absolutną rzadkością. Rolą Opery Rara jest prezentowanie zarówno rzadkich scenicznych dzieł muzycznych, jak i tych najbardziej znanych – ale zawsze w sposób świeży i nieoczywisty. Opera Rara 2019 to także nowe pasmo społeczno-edukacyjne zatytułowane GENERACJA OPERA, którego celem jest przeprowadzenie serii działań pozwalających osobom z różnych środowisk oraz o różnych korzeniach uwolnić własną kreatywność. Stąd też jedno z największych arcydzieł repertuaru operowego „Così fan tutte” W. A. Mozarta z udziałem chóru społecznego i na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, czyli w dzielnicy Krakowa, która ostatnio znajduje się w centrum zainteresowania. Non nova, sed nove – rzecz nie nowa, ale podana w nowy sposób. Tak jest zawsze w przypadku spektakli, które reżyseruje Cezary Tomaszewski: pewnie i tym razem będzie on wraz ze swoimi ideami krok przed nami.

Piękno kontrastów: od Rameau do Glassa

Festiwal Opera Rara 2019 rozpocznie natomiast kompletne przeciwieństwo opery Mozarta, czyli dzieło Jeana-Philippe’a Rameau „Hyppolite et Aricie”. „Così fan tutte” nie cieszyła się szczególną popularnością w czasach Mozarta, doczekał on raptem kilku spektakli. Natomiast dzieło Rameau zostało wystawione 40 razy pod rząd, podobnie było w drugiej inscenizacji. To zdecydowanie jeden z największych szlagierów tamtych czasów, który jednocześnie był wielkim skandalem.

Rameau oznacza dla muzyków i realizatorów wielkie wyzwanie, i także dlatego festiwal rozpoczyna się tak mocnym akcentem – wydarzeniem scenicznym o międzynarodowym charakterze. Krakowska Orkiestra Festiwalowa koordynowana przez Capellę Cracoviensis będzie w nim towarzyszyć solistom – gościom z Polski i zagranicy. Ważną dla całego przedsięwzięcia postacią jest Sjaron Minailo. Pochodzący z Izraela, a mieszkający w Holandii reżyser-performer słynie ze swoich związków z innowacyjnym światem sztuki współczesnej. Praca Sjarona Minailo nad dziełem Rameau to zestawienie elektryzujące, godne festiwalu Opera Rara 2019.

Mamy też w programie kilka powtórzeń, mam tu na myśli operę współczesną prezentowaną już na pierwszym festiwalu Opera Rara. Oprócz dużych przedstawień scenicznych festiwal Opera Rara prezentuje również tzw. Second space i w tę ideę wpisuje się opera Philipa Glassa – „A Madrigal Opera”. Na festiwalu Opera Rara poszerzamy pole znaczenia opery zwłaszcza wobec powszechnie funkcjonującego zestawu skojarzeń, odwołujących się jednak przede wszystkim do nurtu klasycznego. Opera Rara to wyjście poza schemat: prezentujemy zarówno opery barokowe, jak i eksperymentalne inscenizacje czy recitale wokalne. – podsumowuje Jan Tomasz Adamus, Dyrektor Artystyczny festiwalu.

  • Bilety na festiwal Opera Rara 2019 trafią do sprzedaży w piątek 26 października o godz. 15.00 i będą dostępne m.in. w sieci Eventim oraz w sieci punktów InfoKraków.

 

Program Opera Rara 2019

Jean-Philippe Rameau
Hippolyte et Aricie
reż. Sjaron Minailo

Francuski barok to zawsze wielkie wyzwanie i ekscytujące pole dla eksperymentu. Dlatego Krakowska Orkiestra Festiwalowa, międzynarodowy zespół śpiewaków oraz reżyser Sjaron Minailo łączą siły, by twórczą wrażliwość ludzi z różnych stron świata wzbogacić o genius loci.

Wolfgang Amadeus Mozart
Cosi Fant tutte
reż. Cezary Tomaszewski

Opera komiczna w dwóch aktach z 1789 roku. Historia dwóch młodych oficerów Guglielmo i Ferranda, którzy pod wpływem sceptycznego filozofa Don Alfonso, przygotowują intrygę, będącą testem na wierność ich kochanek: Fiordiligi i Dorabelli.
Libretto Lorenza da Ponte stanowi dla nas punkt wyjścia do poddania uczuć i emocjonalności analizie naukowej. Wprowadzając ciało w ruch wytworzymy możliwe sieci połączeń w ramach geometrii muzyki Mozarta. Wykorzystując strategie omyłek, powtórzeń i namnożenia będziemy poruszać się pomiędzy naukowością projektu oświeceniowego a operą buffa, pomiędzy analizą chemiczną ciała pożądanego a campowością afektów, poszukując algorytmu kochanków i alchemii miłości.”

Philip Glass
A Madrigal Opera
reż. Krzysztof Garbaczewski

Rodzaj pustej formy, w którą wlać można bardzo różną, a w zasadzie dowolną teatralną treść. Philip Glass wymaga dokończenia utworu na scenie przez reżysera, którego nie ogranicza właściwie nic poza dyktowanymi przez muzykę czasowymi ramami trwania dzieła. Nic dziwnego, że tak specyficzną misję powierzono Krzysztofowi Garbaczewskiemu, którego rozbuchana inwencja każe mu konstruować zupełnie autonomiczne, rządzące się własnymi prawami światy.

Cassandra & Just
Benedetto Marcello: kantata „Cassandra“
David Lang: „Just“ (reż. Tomasz Cyz)

Opowieść o wojnie, pożodze, śmierci i żałobie oraz o miłości, tęsknocie i wspólnocie. Zderzenie barokowej kantaty opartej na wyimkach z „Iliady” Homera i dramatów Eurypidesa, streszczającej w krótkich obrazach wątki wojny trojańskiej oraz „Just”: chóralna pieśń nawiązująca do biblijnej „Pieśni nad pieśniami” i mówiąca o różnicy między „ty” i „ja” w akcie miłosnym. „Cassandra & Just” jako znak wszelkich czasów: po wojnach toczonych przez mężczyzn, w imię męskich spraw, po niewysłuchaniu kobiecych ostrzeżeń, przychodzi czas na złożenie tego okaleczonego świata przez pierwiastek (wyłącznie) żeński.

RECITALE
Seria wieczorów pieśni w wykonaniu nadzwyczajnych śpiewaków (Danielle de Niese, Patricia Petibon, Jakub Józef Orliński, Evelina Dobračeva, Sophie Karthäuser, Adriana Kučerová) to spektakularna demonstracja przywiązania do głębokiej sztuki.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1435
Skip to content