Nowe się dzieje! Postpandemiczna krakowska rzeczywistość…

10 czerwca 2021 udałem się na briefing prasowy do Pałacu Potockich w Krakowie. Spotkanie poświęcone nowej strategii rozwojowej miasta Krakowa, nazwanej “Kraków Culture”. W jej ramach miejsce to ma się stać znaczącym ośrodkiem, związanym głównie z literaturą – ale też innymi formami aktywności kulturalnej.

Przy okazji, zrobiłem mały spacer po Krakowie, ale o tym za chwilę. Przyznam się szczerze, że hasła: Nowe się dzieje, Nowy Polski Ład i tym podobne, wzbudzają we mnie bardzo mieszane uczucia. W historii cywilizacji wprowadzanie Nowych Ładów, zwykle kończyło się źle. Poza tym – czy to oznacza, że ład w którym żyliśmy poprzednio był zły???

Żyjemy w okresie postpandemicznym, co oznacza, że musimy dostosować się do nowej rzeczywistości (… o czym napiszę później), ale nazw zaczynających się od Nowy używajmy bardzo ostrożnie. Analizując różne Nowe, dochodzę do wniosku, że tak naprawdę jest to dokładnie to samo co stare, realizowane przez tych samych ludzi – tylko może lepiej i bardziej. Nie chcę, aby ktokolwiek uznał to za krytykę czegokolwiek. Ja sam zaczynam robić Nowe, ale tak naprawdę będzie to to samo co stare, tylko że lepiej i bardziej … Nowe są tylko realia – do których musimy się przystosować!

Wracając do Kulturalnego Pałacu Potockich. To piękne, magiczne miejsce w którym panują bardzo pozytywne energie. Ludzie którzy opowiadali o planowanych tam wydarzeniach są otwarci, pełni energii i entuzjazmu. Myślę, że to miejsce za chwilę zatętni życiem a Muzyczny Kraków będzie je wspierał, popierał, relacjonował i fotografował [informacja prasowa na temat Pałacu Potockich]. Więcej na temat miejsca i aktywności na stronie internetowej:


Na początku napisałem o moim spacerze po postpandemicznym Krakowie. Miasto jest zdecydowanie inne, inna jest jego energetyka, na ulicach spotyka się innych ludzi. COVID i wszystkie związane z tą chorobą zjawiska sprawiły, że świat się zmienił – i to bardzo. W mojej opinii zmiany są tak duże, że społeczeństwa nie będą już takie jak przed epidemią. Pandemia nauczyła ludzi (…pewnie nie wszystkich), pokory. Zmieniła systemy wartości i sposób postrzegania świata.

Dotyczy to również a nawet bardzo, strefy kultury. Ta branża ucierpiała bardzo, wiele osób wycofało się z działalności inni zmienili zajęcia. W krakowskich lokalach pracują nowi ludzie, przypadkowi i niesympatyczni. Zobaczymy jak będą wyglądały koncerty i inne wydarzenie artystyczne? Świat “liże rany”. My wszyscy … w tym ja też. Poniżej kilka postpandemicznych zdjęć z “trochęsurrealistycznego” Krakowa i spotkania w Pałacu Potockich:

Foto © Andrzej Wodziński – agencja fotograficzna Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content