Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

Novemeber Project – koncert pełen dobroci

Koncert Novemeber Project, który odbył się w ramach projektu Kultura Wrażliwa był pierwszym w Polsce koncertem dostępnym dla wszystkich. Wydarzeniem, które zapadnie wielu ludziom w pamięć na długo.

Głównym celem projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, jest zwiększenie otwartości instytucji kultury na osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zatytułowaliśmy go „Kultura Wrażliwa”, a nie np. „Kultura Dostępna”, bo chodzi nam przede wszystkim o zwiększenie wrażliwości na drugiego człowieka, a nie tylko na likwidowanie barier architektonicznych – mówi Monika Wiejaczka, zastępca dyrektora Departamentu ds. Kultury i Promocji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwszy raz mogłam uczestniczyć w koncercie na którym osoby głuchonieme, na wózkach i z zespołem Downa razem pogowały do dźwięków reggae. Osoby niesłyszące dzięki specjalnym kamizelkom opracowanym przez Isobar mogły poczuć muzykę do szpiku kości.

Edyta Kozub, która jest osobą Głuchą od urodzenia i konsultantką ds. niepełnosprawności słuchu w Fundacji Między Uszami bardzo entuzjastycznie zareagowała na wibrującą kamizelkę. Zrezygnowała ze słuchawek przewodzenia kostnego ponieważ miała niemiłe wspomnienia z dzieciństwa. Ma nadzieję, że taki sprzed będzie dostępny na większą skalę bo dzięki niemu można odczuwać muzykę całym swoim ciałem.

Fantastycznym udogodnieniem dla ludzi niewidomych była możliwość korzystania z audiodeskrypcji. Jedna z uczestniczek Natalia Kaczor podzieliła się swoimi przemyśleniami po koncercie „Po raz pierwszy uczestniczyłam w koncercie na którym dostępna była audiodeskrypcja. Myślę, że to bardzo dobry pomysł, bo w ten sposób osoby niewidome mogą pełniej uczestniczyć w wydarzeniu, chociaż momentami tych bodźców było tak dużo, że trudno było mi za nimi nadążyć. W końcu nie codziennie możemy “zobaczyć” tak wiele szczegółów. Włodek “Paprodziad” jest prawdziwym wulkanem pozytywnych emocji! Na scenie zmienia się jak kameleon żeby jak najlepiej oddać treść piosenek które śpiewa. Ta energia udzieliła się nam wszystkim

Razem z muzykami na scenie były dwie tłumaczki Magdalena Sipowicz i Małgorzata Limanówka które żywiołowo tłumaczyły piosenki i wypowiedzi artystów. Koncert był pokazywany na telebimach dzięki czemu wszyscy mogli zobaczyć co się dzieje na scenie. Ewa Mazurek, nauczycielka z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie: – Nasi uczniowie bardzo lubią chodzić na dyskoteki, bo głośna muzyka pozwala im mocniej poczuć wibracje za pomocą których odbierają muzykę. Tańczą zwykle w pobliżu głośników, żeby czuć te wibracje jak najmocniej. Plecaki i słuchawki, dały im możliwość swobodnego tańca w całej przestrzeni koncertu. Od początku byli bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu, ponieważ w ubiegłym roku jeden z nich miał okazję użyć tego sprzętu po raz pierwszy i powiedział, że to było dla niego niezwykłe doświadczenie – czuł muzykę całym swoim ciałem i to było naprawdę coś wyjątkowego. W sumie z plecaków skorzystało 13 naszych uczniów. Było dzikie szaleństwo pod sceną i na scenie. Wokalista zespołu November Project i Łąki Łan Włodek „PAPRODZIAD” Dembowski pokazał jak powinno się bawić na koncercie, porwał ludzi nie tylko swoją charyzmą i dostępnością ale dosłownie zabrał ich ze sobą na scenę. Nie było ograniczeń, fos, barier które odgradzały muzyków była za to świetna zabawa i ogromna radość tych którzy zazwyczaj nie mogą w pełni uczestniczyć na koncertach takich które znamy my ludzie „pełnosprawni”.

Mamy kilka wypowiedzi osób uczestniczących w koncercie: “Cały dzień chodzę nakręcona i wzruszona. I wchodzę w ściany, bo tańczę. Przekaż ludziom wielkie dzięki!” – napisała wczoraj do jednej z organizatorek koncertu uczestniczka koncertu, która jest osobą niewidomą. „Moi synowie powiedzieliby: „było epicko”, osoby z mojego pokolenia z kolei: „było zaj… fajnie!!!” – napisała w mediach społecznościowych inna uczestniczka. “Nie mogę jeszcze się pozbierać po tym co wydarzyło się wczoraj! Zbieram szczękę z podłogi, jak to mówią… III Forum Kultury Wrażliwej przeszło do historii, ale za to w jakim stylu!” – napisał Szymon Laciuga, który porusza się na wózku inwalidzkim i podczas wtorkowego koncertu bawił się tuż pod sceną.

Miałam okazję przymierzyć kamizelkę i było to niesamowite uczucie „poczuć” muzykę na pewno nie są to odczucia porównywalne do osób niesłyszących ale jeśli skorzystali choć trochę z kamizelek to takie wydarzenia powinna odbywać się znacznie częściej.

Koncerty „przełamujące” bariery zasługują na stałe miejsce w krakowskim (a może nie tylko krakowskim) środowisku muzycznym.

Foto © Magda Woch – agencja fotograficzna Muzyczny Kraków

przydatne informacje

Koncert November Project. Pierwszy w pełni dostępny koncert w Polsce.
Co to znaczy?
To znaczy, że będzie dostępny dla wszystkich, czyli także dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i osób niewidomych dostępna będzie audiodeskrypcja wykonywana na żywo przez specjalistę z tej dziedziny (50 słuchawek).
Dla osób niedosłyszących zainstalowana zostanie pętla indukcyjna, zaś osoby Głuche będę mogły skorzystać z dwudziestu specjalnych plecaków, dostarczonych przez Mastercard, które pozwolą im poczuć muzykę. Tłumacz polskiego języka migowego będzie na żywo migał śpiewane piosenki i wypowiadane przez artystów kwestie.
Po dwóch stronach sceny znajdą się dwa ekrany: na jednym wyświetlany będzie tłumacz polskiego języka migowego, a na drugim streaming zespołu – obraz wspomagający osoby niedowidzące.
Przestrzeń jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestniczenie w koncercie będzie możliwe na stojąco i na siedząco (z trybun). Zostało również wyznaczone bezpieczne miejsce do tańczenia pod sceną.
Plecaki Isobar
Działanie plecaków opiera się o system urządzeń dostępnych komercyjnie, jednak ma różne zastosowania. Dzięki pomysłowej kreacji i koncepcji na połączenie tych urządzeń firmie Isobar udało się stworzyć Sound Touch Set, który umożliwia poczucie muzyki osobom niedosłyszącym i niesłyszący. Zestaw składa się z plecaka typu SubPack, który został zaprojektowany z myślą o DJ-ach – dzięki niemu podczas grania na koncertach mogą poczuć wibrację dźwięku na swoich plecach, co poprawia odsłuch. Drugim elementem są słuchawki działające na bazie przewodzenia kostnego, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych fizycznie – dzięki temu, że nie wkładamy ich do uszu, umożliwiają słyszenie otoczenia i poprawiają bezpieczeństwo podczas aktywności na zewnątrz. Trzecim urządzeniem jest odbiornik/nadajnik wysokich częstotliwości radiowych – takie urządzenia wykorzystywane są do transmisji dźwięku na dużym obszarze, a ze względu na wysoką częstotliwość nie ulegają zakłóceniu przez inne urządzenia radiowe. Zastosowanie takich urządzeń sprawdza się np. podczas silent disco.
Słuchawki oparte na przewodzeniu kostnym w swojej koncepcji zostały zaprojektowane dla osób słyszących i miały wstępnie za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa podczas aktywności w przestrzeniach miejskich – na przykład przez kolarzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby tę technologię wykorzystać również w inny sposób – choćby właśnie tak, firma Isobar opracowała ten sprzęt dla Mastercard. Jako pierwsi skonstruowali taki zestaw na bazie istniejącego już sprzętu i z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
Sprzęt na koncert udostępniła nieodpłatnie firma Mastercard, która jest jego właścicielem.
Pętla indukcyjna
Dostarcza dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych i procesorów mowy. Dzięki komunikacji Bluetooth z pętlą można sparować dowolny telefon, tablet lub każde inne źródło dźwięku. W tym również dźwięk podczas koncertu, pochodzący bezpośrednio z reżyserki dźwięku.
Audiodeskrypcja
Werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

Default image
Magda Woch
Absolwentka Otwartego Studium Fotografii na Politechnice Krakowskiej. Fotografia, muzyka i joga to jej największe pasję. Szczególnie bliska jest jej fotografia koncertowa, gdzie można uchwycić emocje artysty i publiczności. Miłośniczka literatury i czarnej kawy. Mama cudownej córki.
Skip to content Click to listen highlighted text!