Noc Tańca 2021 w Dworku Białopradnickim

13 czerwca 2021 w ramach krakowskiej Nocy Tańca w Dworku Białoprądnickim odbyło się … święto tańca. Program był bardzo bogaty i nie sposób było zobaczyć wszystko. Mnie jak zwykle oczarował, Zespół Pieśni i Tańca AGH KRAKUS.

To już któreś z kolei wydarzenie w którym bierze udział Krakus a ja mam przyjemność temu się przyglądać. Tańczą perfekcyjnie, w czym zapewne choreografa zespołu, prof. Jerzego Kwaśniewskiego, który obserwował występ i przeżywał go bardzo emocjonalnie, nie mniej niż jego wykonawcy.

Na występie widać było, jak występujący są zaangażowani w to co robią. Wyraźnie odczuwane były emocje i radość. Poza tym, a można to zobaczyć na zdjęciach – wszyscy wykonawcy są uśmiechnięci w trakcie występów, ale także po nim. Bardzo często biorąc udział w koncertach muzyki poważnej, jazzowej, czy rockowej, obserwuję na twarzach wykonawców “ból tworzenia” i “artystyczne męki”. Czyżby muzyka ludowa była tych “twórczych mąk” pozbawiona? Tym bardziej, że taki poziom artystyczny, wymaga gigantycznej pracy. Odpowiedź zostawmy muzykologom i innym *.logom. Dlatego właśnie lubię chodzić na koncerty muzyki ludowej czy etnicznej. Tam jest radość w czystej postaci.

Wracając jeszcze do występu Zespołu Pieśni i Tańca AGH KRAKUS, oprócz tańca, śpiewu i muzyki, niesamowite wrażenie robią stroje ludowe. W dzisiejszych czasach czarno-szarości a czasami różowości, cudowne kolory strojów to istna “radość dla oczu”. I tu też nasuwa mi się refleksja o wysiłku jaki trzeba włożyć w stworzenie ale też późniejsze utrzymanie tak wspaniałych strojów. KRAKUS stworzył wspaniałe widowisko a radość wykonawców, przełożyła się na nastroje widowni!

Potem wysłuchaliśmy jeszcze Arnold & Frączek Percussion Duo, w repertuarze polonezowo-tanecznym. Polonez zagrany na marimbach, brzmiał dość niecodziennie. Dla mnie to też miłe wspomnienia. Pisałem o Jakubie Frączku, kiedy był jeszcze studentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Poniżej właśnie ten artykuł i fotorelacja naszej redakcyjnej koleżanki Iwony Kurczab.

Noc Tańca w Dworku Białoprądnickim obfitowała w wydarzenia. Były pokazy taneczne grup związanych z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, były zajęcia dla dzieci i projekcje kinowe.

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.
Skip to content