Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

“Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci” – arteterapia

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach szeroko zakrojonych działań związanych z obchodami Roku Stanisława Moniuszki nie tylko aktywnie uczestniczy, ale także kreuje wydarzenia związane z promocją twórczości oraz postaci kompozytora. Głównym celem Oficyny jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do kultury muzycznej dla jak najliczniejszej grupy osób. Jednym z wielu elementów przygotowanych przez Wydawnictwo na 200. rocznicę urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, jest seria ponad 30 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym planowane na maj i czerwiec warsztaty muzykoterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

– Jednym z podstawowych zadań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest działalność edukacyjna. Od blisko 75 lat przygotowujemy materiały nutowe, książkowe i dydaktyczne z obszaru muzyki klasycznej, opowiadamy dzieciom o najwybitniejszych twórcach, przybliżamy ich dzieło, wskazujemy najwyższe kulturowe wartości. Cieszę się, że w 2019 roku, czasie, w którym szczególną uwagę zwracamy na Stanisława Moniuszkę, możemy tak wiele aktywności adresować do najmłodszych. A szczególną radością jest współpraca z młodzieżą, która ma utrudniony dostęp do najlepszej muzyki i jej nie tylko artystycznego, ale i wychowawczego wymiaru – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor- redaktor naczelny PWM.

Przygotowane przez certyfikowanych arteterapeutów i muzykologów spotkania będą okazją do poznania świata muzyki Stanisława Moniuszki w kontekście innych sztuk (plastyka, taniec, teatr), przy jednoczesnym rozpoznaniu nowych pasji i talentów oraz kształceniu umiejętności wyrażania emocji w sposób akceptowalny przez społeczeństwo.

Do projektu pilotażowo zostali zaproszeni nauczyciele oraz uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie. Zaplanowano 4 cykle po 3 spotkania każdy, które odbywać się będą 27-28 maja w Krakowie oraz 10-11 czerwca w Warszawie. Działania te wpisują się w huczne obchody Roku Stanisława Moniuszki, jakie PWM podejmuje w ramach jubileuszu. Warsztaty dla uczestników są całkowicie bezpłatne.

Realizacja zajęć muzykoterapeutycznych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne opartych na twórczości Stanisława Moniuszki, w którym wezmą udział najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Krakowie, to inwestycja w młode pokolenie, pamięć o wielkim kompozytorze i jego nieocenionym wkładzie w polską kulturę. Działania w obszarze uwrażliwiania na piękno muzyki niosą budowanie wrażliwości i szacunku dla twórców oraz odbiorców. Wierzę, że tymi zajęciami zapoczątkujemy dobre praktyki corocznych muzycznych spotkań – podkreśla dyrektor SP nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie Michał Stolarek.

Uczestnicy będą mieli okazje poznać świat sztuki z różnych stron, zarówno jako słuchacze, widzowie ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty umożliwią poznanie swoich umiejętności, pogłębienie zainteresowań muzycznych. Dzięki atrakcyjnej formie zajęć m.in. wykorzystania instrumentów muzycznych, swobodnej ekspresji artystycznej oraz narzędzi multimedialnych, warsztaty pozwolą przybliżyć osobę Stanisława Moniuszki oraz jego dzieł. Ponadto zajęcia mają za zadanie wzmocnić poczucie własnej wartości, poprzez zabawę obniżyć lęk i napięcie współpracy w grupie, a przede wszystkim pozwolą zdobyć wiedzę dotyczącą świata muzyki (opery, instrumentów muzycznych, właściwości dźwięków) oraz doświadczyć go poprzez różnorodne ćwiczenia kinestetyczne i zabawy muzyczne. Program skierowany jest do dzieci z zaburzeniami rozwoju, funkcjonowania układu nerwowego, łagodniejszą formą autyzmu, dzieci z zespołem Aspergera i zespołem Downa.

Możliwość uczestnictwa Szkoły w projekcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, opartego na muzyce i twórczości S. Moniuszki, to doskonała inwestycja w rozwój naszych uczniów. Udział w warsztatach będzie okazją do kształtowania u dzieci świadomości muzycznej, rozwijania ekspresji artystycznej, wyobraźni i kreatywności oraz pozwoli pielęgnować wartości patriotyczne, które niewątpliwie zawarte są w biografii i dorobku artystycznym tego wielkiego kompozytora – podkreśla Dyrektor SP nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi Beata Ostałowska.

– Dziękuję dyrekcji szkół …. za otwartość i znakomitą współpracę. Wierzę, że wspólne “moniuszkowanie” będzie początkiem doskonałej relacji podsumowuje dr Daniel Cichy.

Warsztaty organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content Click to listen highlighted text!