NIEMEN – My Music – konkurs na interpretację i aranżację utworów Czesława Niemena – relacja

15 maja 2015 roku odbył się Konkurs wokalno-instrumentalny na oryginalną interpretację i aranżację utworów Czesława Niemena “NIEMEN – My Music”. w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie w szranki stanęło 11 wykonawców.

Chwała pomysłodawcom i organizatorom tego wydarzenia. Czesław Niemen to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej XX wieku. Takie konkursy, chronią jego twórczość przed zapomnieniem, szczególnie u młodszego pokolenia. Kiedyś zapytałem bardzo młodego człowieka o Czesława Niemena. Pomyślał chwilę i odpowiedział: …. aaaa, to ten facet, którego piosenkę śpiewał Michał Szpak?

Na wstępie chciałbym oświadczyć, że nie zgadzam się z werdyktem jury – uważam je za wysoce niesprawiedliwe. Moim zdaniem, równorzędne pierwsze miejsca powinni otrzymać wszyscy uczestnicy konkursu!

Jego poziom oceniam na wybitnie wysoki. Zresztą, potwierdzili to sami jurorzy uzasadniając przyznane nagrody i wyróżnienia. Utwory Czesława Niemena są bardzo trudne, co za tym idzie ich przygotowanie wymaga od wokalistów wielkiej pracy. Interpretacje były bardzo różnorodne, mogliśmy usłyszeć wersje liryczne i dramatyczne, w formule jazzowej i country oraz … z akompaniamentem ukulele.

Z czystym sumieniem i podniesionym czołem mogę powiedzieć, że podobały mi się absolutnie wszystkie interpretacje. Mam nadzieję, że organizator Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży rozważy organizacje takich lub podobnych konkursów jako imprez cyklicznych.

  • Z wielką przyjemnością będziemy gościć laureatów konkursu na koncercie finałowym 6 czerwca w ramach #scenyZOUZy w Cafe ZOUZA.

Poniżej zdjęcia, które zrobiłem podczas konkursu. Publikuję po 2 zdjęcia każdego z wykonawców, za wyjątkiem Alicji Kłosińskiej, której pozwalam sobie przyznać moją osobistą nagrodę miss foto … 🙂

Foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content