Cracovia Danza “Modna przez wieki” relacja

Lubicie poniedziałki? Bo ja nieszczególnie. Ale ten ostatni 11 kwietnia do takich nie należał a to za sprawą barwnego multimedialnego widowiska “Modna przez wieki” w krakowskim Kinie Kijów.Centrum. Spektakl był wiodącym wydarzeniem trzeciej edycji projektu Kobieta-Wiedza-Władza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju.

Aktorzy w fantastycznym tempie poruszają się na scenie i … w czasie. Towarzyszy im muzyka z różnych epok. Muśliny, aksamity, jedwabie, koronki, piękne stroje od starożytności po czasy współczesne zostały ożywione ruchem tancerzy. Muzyka i taniec w wykwintnej choreografii sprawiły że piękne stroje  z epok przemówiły do nas na żywo i nie były tylko martwymi przypadkowo zebranymi eksponatami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje humoreska przestawiająca trudy strojenia się (krynoliny, gorsety, peruki)

Finałowa scena to współczesny taniec rodem z „you can dance”, który stanowi klamrę zamykającą to piękne, barwne widowisko. Spektakl, oprócz wartości artystycznych i estetycznych, ma również wymiar edukacyjny. Widzowie mogą w bardzo skondensowanej formie prześledzić jak zmieniały się “trendy modowe” na przestrzeni wieków.

Modna przez wieki, Cracovia DanzaW dwugodzinnym multimedialnym spektaklu zobaczyliśmy blisko 140 kostiumów z różnych epok. Są to kostiumy należące do baletu Cracovia Danza oraz stroje z epoki empire Szkoły Tańca Jane Austen. Autorką kostiumów baletu Cracovia Danza jest Pani Monika Polak-Luścińska. Reżyserem spektaklu jest Romana Agnel. Choreografowie wykonywanych tańców: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Beata Broniek, Marie-Claire Bar Le Core, Anna Karabela, Alina Towarnicka. Oprawę multimedialną przygotowali: Monika Polak-Luścińska i Jakub Gabriel, Grzegorz Osuch oraz Adrian Popuraj.

Zaczynam jednak lubić poniedziałki i 16.05.2016 o godz. 19:00 wybieram się do ICE Kraków na Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego i Józefa Damse, pierwszym balecie narodowym w ramach Dnia Tańca z Cracovia Danza.

Autor: Krakowianka Jedna

W publikacji wykorzystano zdjęcie dostarczone przez Organizatora. Foto: Ilja Van de Pavert

Default image
Krakowianka Jedna
Miłośniczka sztuk wszelkich, ze wskazaniem tańca. Melomanka i "książkomanka".