UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Modna przez wieki – PREMIERA

W jaki sposób stroiły się kobiety 100, 200, 300, a nawet 400 lat temu? Czy stroje naszych przodków wciąż nas zachwycają? A może niektóre elementy dawnych mód odrobinę nas bawią?

Przekonać się o tym wszystkim będzie można podczas niezwykłego widowiska Modna przez wieki przygotowanego przez Balet Cracovia Danza. Ten multimedialny spektakl pełen światła, muzyki, tańca, stanie się barwną prezentacją strojów noszonych w różnych epokach przez przedstawicieli wielu stanów społecznych. Pokaz to przede wszystkim wielka, historycznie ujętą gala mody, pokazująca nie tylko strój i jego zdobienia przez wieki, ale także znaczenie ubioru w społeczeństwie. Widowisko, poprzez prezentację kostiumów, będzie próbą ukazania także pozycji Krakowa i Polski w świecie oraz wpływów, jakie wywierały na nasz kraj kultury nie tylko europejskie. Dlatego też na wybiegu pojawią się postaci związane ze sztuką, kulturą i historią Europy, Polski i Krakowa. Premiera widowiska Modna przez wieki Baletu Dworskiego Cracovia Danza będzie wiodącym wydarzeniem trzeciej edycji projektu Kobieta – Wiedza – Władza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju.

Kobieta zmienną jest… To prawda, choć jednak jest coś, co w kobiecej naturze nie zmienia się od wieków – panie zawsze chciały i chcą pięknie wyglądać, a szafy i toaletki tych, które mogły sobie na to pozwolić, przepełnione były efektownymi strojami i ozdobami. – „Modna przez wieki” to jednocześnie piękna przez wieki, to wielki pokaz mody, rywalizacja na piękniejsze suknie, bardziej cudowne rekwizyty, nakrycia głowy czy inne elementy stroju, które zawsze stawały się dla kobiet polem swego rodzaju walki o miejsce z salonie – mówi Romana Agnel, dyrektor Cracovia Danza, reżyserka spektaklu Modna przez wieki.

Modna przez wieki, Cracovia DanzaWidowisko w wykonaniu Cracovia Danza, jedynego w Polsce zawodowego zespołu zajmującego się tańcem dawnym, nie jest zwykłym pokazem mody. W każdym z obrazów kostiumy prezentowane są przy wykorzystaniu efektów świetlnych, projekcji multimedialnych, elementów tanecznych, dostosowanych do odpowiedniego okresu historycznego, stanu i charakteru postaci, jak również w powiązaniu z właściwą dla epoki muzyką. Dzięki temu pokaz stanie się okazją do poznania bogatej kultury: stroju i tańca różnych wieków.

Pokaz jest oryginalną, osobistą i poetycką wizją Romany Agnel i dla projektującej kostiumy dla Cracovia Danza Moniki Polak-Luścińskiej i ich wspólnych doświadczeń tworzenia kostiumów i strojów w różnych epokach. – Stroje ożywają dzięki ruchom tancerzy adekwatnym do każdej epoki – tłumaczy Romana Agnel. – Do udziału w pokazie zaprosiliśmy także prowadzoną przez Maję Zawadę Szkołę Tańca Jane Austen, która zaprezentuje się w tańcach i kostiumach z początku XIX wieku.

„(…) wszystkie mody są czarujące, ponieważ każda jest nowym, mniej lub bardziej szczęśliwym wysiłkiem zmierzającym ku pięknu, zbliżeniem do ideału, którego pragnienie wciąż podnieca niezaspokojony umysł ludzki” – pisał Charles Baudeleire. Widowisko Modna przez wieki pokaże to dążenie do ideału. W sumie zaprezentowanych zostanie blisko 140 kostiumów z kolekcji Baletu Cracovia Danza oraz stroje w stylu empire należące do Szkoły Tańca Jane Austen.

  • Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) dostępne są w kasie Kina Kijów.Centrum oraz za pośrednictwem strony internetowej www.ticketpro.pl .

Modna przez wieki
Poniedziałek, 11.04.2016, godz. 19.00
Kraków, Kino Kijów.Centrum
Reżyseria: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Beata Broniek, Marie-Claire Bär Le Core oraz oryginalne choreografie z epoki
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Multimedia: Monika Polak-Luścińska i Jakub Gabriel (koncepcja i realizacja), Grzegorz Osuch (zdjęcia), Adrian Popuraj (operator kamery)
Reżyseria świateł: Grzegorz Marczak
Udział biorą tancerze Baletu Cracovia Danza oraz Szkoły Tańca Jane Austen

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora, foto: Ilja Van de Pavert | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 536
Skip to content