Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę – prawykonanie utworu Mikołaja Góreckiego

30 czerwca 2019 roku, podczas uroczystego koncertu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zamykającego obchody 450-lecia Unii Lubelskiej zostanie wykonany nowy utwór Mikołaja Góreckiego, Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę.

Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę jest oparta na tekście łacińskim. Pięcioczęściowy cykl dzieli się na trzy duże ogniwa: Kyrie i Gloria wykonywane attacca, Credo oraz Sanctus i Agnus Dei, pomiędzy którymi rozbrzmiewa cisza dotykająca tajemnicy Przeistoczenia.

Kyrie jest najkrótszą ze wszystkich części. Materiał motywiczny partii chóru rozwija myśl początkową klarnetu basowego. Kończąca Kyrie sekcja doprowadza do rozjaśnienia kolorystyki w rozbudowanych frazach Glorii przeznaczonych początkowo na chór a cappella.

Credo, znajdujące się w centralnym miejscu cyklu, jest najdłuższą częścią Missa i jedyną wykorzystującą baryton solo.

Najszybsza część – Sanctus – osiąga kulminację na przetworzonym materiale zaczerpniętym z sekcji Credo: „Credo in Spiritum Sanctum”, w innej jednak szacie dynamicznej i instrumentacyjnej.

Końcowa część, Agnus Dei, to wolna i utrzymana w cichej dynamice aria mezzosopranu solo, stopniowo zmierzająca do kulminacyjnej kody zamykającej ten blisko 50-minutowy utwór.

Mikołaj Górecki


Dla podkreślenia rangi oraz zasięgu wydarzenia sprzed 450 lat, podczas koncertu wystąpią połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi: Orkiestra Symfoniczna i Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej, Chór Filharmonii Lwowskiej „Gloria”, Chór „Capella Sonorus” z Mińska, Chór Mieszany Szkoły Katedralnej w Rydze oraz Chór Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Partię solową wykona Vytautas Juozapaitis. Całość poprowadzi Wojciech Rodek.

W koncercie wieńczącym obchody 450-lecia Unii Lubelskiej wezmą udział przedstawiciele władz państwowych RP oraz goście zagraniczni, w tym delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.

  • Retransmisja koncertu zaplanowana jest tego samego dnia, 30 czerwca o godz. 23:00 na antenie TVP1.

Mikołaj Górecki urodził się w 1971 roku w Katowicach. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego. W 1996 roku otrzymał dwa stypendia z The Banff Centre for the Arts w Kanadzie.

W roku 2000 obronił doktorat z kompozycji w Indiana University w Bloomington (USA). W latach 2001-2002 wykładał na Uniwersytecie McGill w Montrealu (Kanada). Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.

W 1988 roku Mikołaj Górecki uzyskał pierwszą nagrodę na 1. Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej, a w 1994 – trzecią nagrodę na Drugim Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie.

Jego utwory są wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Lincoln Center, A. Fisher Hall w Nowym Jorku, Montrealu, Edmonton, w De Ijsbreker Center w Amsterdamie, podczas ISCM Światowych Dni Muzyki w Słowenii, na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu. Wśród wykonawców kompozycji Mikołaja Góreckiego są m.in.: Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Ewa Pobłocka, Jerzy Maksymiuk, Tomasz Strahl, Marek Moś, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Brooklyn Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO i Sinfonia Varsovia.

Więcej informacji o kompozytorze dostępnych jest na stronie:

źródło informacji:
Materiały prasowe Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, foto: Bartek Bsrczyk | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content