Miłość w średniowieczu – Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej 2021 – dzień drugi

Drugi dzień Starosądeckiego Festiwal Muzyki Dawnej upływa pod znakiem deszczu (leje do 14:00), po którym świat robi się przyjemny i rześki. Na festiwalu króluje miłość, czyli koncert If music be the food of love … w wykonaniu Joanny Klisowskiej – sopran i Massimo Marchese grającego na lutni.

Najpierw jest sympatyczne (jak zawsze) spotkanie w ogródku festiwalowym, położonym w gościnnych ogrodach Biblioteki w Starym Sączu. Wykonawcy i dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Szelest, przedstawiają sylwetki angielskich kompozytorów średniowiecznych pieśni o miłości, są nimi Henry Purcell i John Dowland.

O 19:30 w Centrum Kultury i Sztuki imienia Ady Sari w Starym Sączu, mieliśmy wielką przyjemność wysłuchania pieśni o miłości w wykonaniu Joanny Klisowskiej przy akompaniamencie lutni. Massimo Marchese wykonał również kilka solowych utworów na tym instrumencie.

Koncert bardzo nastrojowy i liryczny i bardzo … slow. Zastanawiam się, do jakiego momentu – w naturze, miłość w tych czasach była slow??? Chyba jednak wtedy ludzie mieli więcej czasu i mogli “slow celebrować” miłość. Oto fragment tłumaczenia jednego z utworów. Tematem jest drugi pocałunek, jeśli po drugim skomponowano pieśń to tempo miłosnych poczynań nie było zbyt szybkie. Hm …. podoba mi się to!

Słodszy niż róże lub wieczorna bryza
Na ciepłym, ukwieconym brzegu, był ów drugi pocałunek
Wpierw drżącą mnie zamroził
A potem przeszył jak ogień
Jakież czary sprawia zwycięska miłość!
Bo w tym drugim pocałunku wszystko czego dotknę lub co zobaczę
W każdej godzinie potwierdza: wszystko jest dla mnie miłością

Jestem ciekaw czy powstała kontynuacja, trzeci pocałunek i dalsza część miłosnej historii? Piękne, liryczne i emocjonalne. Szkoda trochę tej średniowiecznej miłosnej estetyki … Dzisiaj wszystko, miłość tak samo – jest FAST.

Koncert wprowadził publiczność w bardzo dobry nastrój – wiadomo, to miłość!. Trzeciego dnia festiwalu usłyszymy tajemniczą muzykę Carlo G, w bardzo ciekawym składzie tenor, kontratenor, teorba, klawesyn i organy. Myślę, że ten koncert będzie hitem tej edycji festiwalu, choć muzyka nie jest mi nieznana.

Poniżej, zapis koncertu If music be the food of love … w wykonaniu Joanny Klisowskiej – sopran i Massimo Marchese grającego na lutni.

https://youtu.be/f-N35f74I18

Więcej informacji na temat 43 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content