Miles Davis. Birth of the Cool – Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkowy pokaz filmu dokumentalnego Miles Davis. Birth of the Cool poświęconego postaci jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. 

Amerykański trębacz Miles Davis to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci muzyki jazzowej. Ten zdeterminowany innowator i wizjoner, zdeterminowany by nieustannie przekraczać granice, znany jest współcześnie m.in. jako prekursor jazz-rocka i cool jazzu, który zasłynął także wyjątkowym talentem do organizowania muzyków w małe grupy i tworzenia przestrzeni, w której mogli się oni rozwinąć. 

Miles Davis. Birth of the Cool to wypełniony niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi wielowymiarowy portret słynnego muzyka. Miles Davis przyjmuje w nim wiele twarzy: lidera i innowatora, wspaniałego geniusza i konfliktowego próżniaka, eleganckiego artysty i odrzuconego pariasa. Reżyserem filmu jest dwukrotny laureat nagród Emmy za dokumenty Freedom Riders i Amerykańskie doświadczenia Stanley Nelson

  • Pokaz odbędzie się w ramach KINO JAZZ – cyklu seansów filmów dokumentalnych o jazzie, organizowanych w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce. Organizatorami cyklu są Musicine i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.

PRASA O FILMIE: 

Znakomicie zrobiony dokument Stanleya Nelsona zagłębia się w mistykę Milesa Davisa: jego brzmienie, gwiazdorstwo i kult osobowości. Kuszący portret artysty: bogaty, żałobny, romantyczny, triumfalny, tragiczny, radosny i wyjątkowo szczery.Variety”

Birth of the Cool to historia skomplikowanej osobowości oraz muzycznych rewolucji legendy jazzu przedstawiona w dwugodzinnym obrazie. Stanley Nelson to zawodowiec – na seansie jego filmu dostaniecie wszystko czego chcieliście.Rolling Stone”

O FILMIE:

MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL | MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL

reż. Stanley Nelson, USA 2016, 115′

Życie i kariera muzycznego giganta i ikony światowej kultury Milesa Davisa, prawdziwego wizjonera, innowatora i twórcy, który nie pozwolił zamknąć się w sztywnych ramach i ożywił słowo: cool. 

Miles Davis: lider i innowator. Elegancki i próżny. Bezduszny, konfliktowy i kontrowersyjny. Wspaniały i witalny. Geniusz. Ucieleśnienie słowa cool. Mężczyzna z tak pięknym dźwiękiem, że może złamać ci serce.

Głównym celem życia Milesa Davisa była jego ciągła determinacja do przekraczania granic i życia na własnych warunkach. To sprawiło, że stał się gwiazdą – ale bardzo utrudniło mu życie z ludźmi, którzy najbardziej go kochali. Raz po raz, w muzyce i w życiu, Miles zrywał z konwencją – i kiedy myślał, że jego dzieło stało się nową konwencją, zmieniał je ponownie. Odważne lekceważenie tradycyjnych zasad przez Milesa ale także jasność widzenia, nieustępliwość i nieustanne pragnienie nowych doświadczeń uczyniły go inspirującym artystą dla muzyków i ikoną dla pokoleń słuchaczy. Stał się innowatorem w muzyce – od bebop po „cool jazz”, nowoczesne kwintety, muzykę orkiestrową, jazz fusion, rock and roll, a nawet hip-hop.

Kiedy? Gdzie?

KIEDY: poniedziałek, 28 października 2019, godz. 21.15

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.