Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”, 17-28.10.2020

W dniach 17-28 października 2020 roku w Krakowie, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku, ze względu na pandemię w zmienionej formule. Organizatorem festiwalu jest Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szanowni Państwo!

Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” jest wyjątkową na świecie imprezą poświęconą tylko i wyłącznie właśnie tej formacji kameralnej. O rosnącej randze Festiwalu świadczyć może obecność duetowych gwiazd światowego formatu, takich jak Stenzl Piano Duo, Genova&Dimitrov Piano Duo, Duo Turgeon, Ravel Piano Duo, Miroirs Piano Duo, Mayer Goldenberg Piano Duo, które nie tylko cenią sobie udział w Festiwalu, wyjeżdżają z Krakowa usatysfakcjonowane, ale również deklarują wyraźnie chęć powrotu.

Za główny cel swoich działań Organizatorzy postawili sobie przywrócenie duetowi fortepianowemu należytego miejsca w świadomości pianistów jak i w życiu koncertowym oraz popularyzowanie repertuaru na ten wyjątkowy skład kameralny. Na świecie formacja ta szybko zyskuje zainteresowanie słuchaczy i melomanów. Powstają klasy mistrzowskie, prowadzone przez wybitne zespoły, w których młodzi adepci tej trudnej sztuki mogą zdobywać kolejne szlify. Czas i na Polskę. Kraków, z racji swej historii, tradycji, oraz statusu miasta kultury, wydaje się miejscem najwłaściwszym dla Festiwalu o tak szczególnej i niespotykanej formule.

W roku 2020 Festiwal “Duettissimo” odbędzie się już po raz czwarty, choć w innym terminie i ograniczonej formie. Podczas gdy cały świat boryka się ze skutkami pandemii, a sztuka i środowisko kultury cierpi na tym najbardziej, my pragniemy jednak zrealizować choćby częściowo nasze plany. Wśród wykonawców ponownie usłyszeć będzie można zarówno studentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i jej wykładowców i mistrzów, a także laureatów Międzynarodowych Konkursów Duetowych Fortepianowych. Gościć będziemy również jeden z najlepszych duetów Republiki Słowackiej.

Festiwal „Duettissimo!” co roku przyciąga szeroką rzeszę odbiorców, melomanów. Mamy nadzieję, że dzięki naszej imprezie – przeniesionej częściowo w przestrzeń komunikacji cyfrowej – duet fortepianowy, jako formacja kameralna, stanie się jeszcze bardziej popularna i zachęci dzieci i młodzież do częstszego uczestnictwa w życiu muzycznym.

“Duettissimo!” co roku wzbogaca swoją ofertę, zataczając coraz szersze kręgi tak wśród zaproszonych gości jak i wśród publiczności. Koordynacja tak wielu różnorodnych wydarzeń wymaga zaangażowanie wielu osób. Chcemy zatem serdecznie podziękować Dominice Grzybacz i Edycie Butor za przygotowanie książki programowej Festiwalu, Katarzynie Piotrowskiej, Annie Łakomy i Alexandrze Szczepanik za koordynację wydarzeń festiwalowych oraz Julii Kukuczce – naszej specjalistce od wizerunku Festiwalu w mediach. Specjalne podziękowanie należą się pracownikom Biura Promocji Akademii Muzycznej w Krakowie, działającego pod kierunkiem Joanny Czech.

Warto zaznaczyć, że omówienia utworów prezentowanych podczas festiwalowych koncertów gwiazd już po raz kolejny napisali studenci teorii muzyki naszej Akademii, członkowie Koła Naukowego działającego pod kierunkiem dr Ewy Wójtowicz. Wszystkim Państwu organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania.

Do zobaczenia!

Organizatorzy

PROGRAM:

sobota 17.10.2020 — 19:00 — Sala Koncertowa, ul. św. Tomasza 43
Koncert Inauguracyjny

Gabriela Lasota
Gabriela Kołodziej

Tang Xiao
Kaori Kato

Jordana Palovičová
Zuzana Biščáková


wtorek 27.10.2020 — 19:00 — Sala Koncertowa, ul. św. Tomasza 43
Estrada Młodych

Briena Piano Duo:
Justyna Kapusta
Gabriela Fijoł

Gabriela Ross
Weronika Gardziel

Dominik Gilewski
Vladyslav Borovych

Novi Piano Duo:
Anna Wielgus
Grzegorz Nowak


środa 28.10.2020 — 19:00 — Sala Koncertowa, ul. św. Tomasza 43
BRAHMSODIA — Koncert Finałowy

Monika Wilińska-Tarcholik
Sławomir Cierpik

Renata Żełobowska-Orzechowska
Mateusz Kurcab

Milena Kędra
Michał Dziad

Justyna Danczowska
Lech Napierała

Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki wysyłane e-mailem!
– napisz do nas na: agnieszka.stefanska@amuz.krakow.pl

Na koncert 17 października zgłoszenia przyjmujemy do piątku 16 października do godz. 11:00.
Na pozostałe koncerty (27 i 28 października) do poniedziałku 26 października do godz. 11:00.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content