Luka Mazur Quartet – relacja z koncertu na Krakowskim Rynku

Przyznam się, formacji Luka Mazur Quartet … nie znałem. Myślę, że jej członkowie, znaleźli “muzyczną receptę” na nowoczesne wykonywanie polskiej muzyki ludowej. Na Krakowskim Rynku widziałem tego obiektywny dowód. Czarnoskórzy turyści tańczyli w rytm oberka …

Zespół tworzą:

Luka Mazur –Kielczanin, pianista, kompozytor, aranżer; współpracował/współpracuje z: Piotrem Kubą Kubowiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Piekarczykiem, Antymosem Apostolisem, Włodzimierzem Kiniorskim, Robertem Pożarskim, Stoltzer Ensemble, Michałem Lorencem, DesOrient, Małgorzatą Marczak, Dominikiem Skrzyniarzem, Małgorzatą Nakonieczną, Anną Madej, Małgorzatą Wojciechowską; Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Ludowy w Nowej Hucie, Teatrem Lalki i Aktora KUBUŚ.

Michael Jones – multiinstrumentalista, pochodzący z Anglii a aktualnie mieszkający w Polsce. Ceniony muzyk sesyjny, współpracował z Fiolką Najdenowicz, Leszkiem Biolikiem, Wojtkiem Sewerynem, Papryka Korps i Magda Femme. Występował z Nigelem Kennedy, Markiem Stryszowskim, Kiniorem, Justyną Łysak, Beatą Czernecką, Ulą Makosz, T Love, Sidney Polak, Wassail, Okularsy Antidepresjon, OQLarsen a także Max Klezmer Band.

Max Kowalski – kontrabasista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki do spektakli dla wielu teatrów w całej Polsce, m.in. Teatr Witkacego, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Scena Premier Invitro w Lublinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej. Nauczyciel gry na kontrabasie w PSM I st. w Dobczycach. Współpracuje z wieloma muzykami scen krakowskich.

Kuba Mazur – niezwykle ciekawy i ceniony perkusista młodego pokolenia; swoją przygodę z perkusją rozpoczął w wieku lat 4; na koncie muzycznych doświadczeń: udział w projektach Piotra Kuby Kubowicza m. in. „Akwarelki Świętokrzyskie”; współpraca z zespołami: „Wolni Ludzie”, chór gospel GOoD NEWs, Alicja Białek Band, MGM Trio, No Name 3Yo, Małgorzata Wojciechowska, Shapeles, To ON; czynnie wspiera studyjne produkcje spod szyldu 8records.

Na koncercie, polskie rytmy “doprawił” muzycznie, węgierski wirtuoz cymbałów Jenő Lisztes. Urodził się w Budapeszcie w 1986r. W wieku 4 lat zaczął grać na cymbałach – najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim. Jego ojciec i dziadek również na nich grają, jest to zatem swego rodzaju rodzinna tradycja. Pierwszym nauczycielem Jenő w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta – Ilona Szeverényi Gerencsérné. Studia muzyczne ukończył w 2010r.

Od 2006 jest członkiem zespołu słynnego węgierskiego wirtuoza Roby Lakatosa. Równolegle tworzy też własne trio jazzowe Jeno Lisztes Cimbalom Project. Często występuje jako solista ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej znanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuki w Budapeszcie. W 2012r. został zaproszony do wykonania partii cymbałów w hollywoodzkim filmie „Sherlock Holmes 2: A Game of Shadowsz muzyką Hansa Zimmera.

Został zaproszony przez Ivana Fischera i Budapest Festival Orchestra do wielu koncertów, m.in. do występu jako solista na BBC Proms w 2018 roku. Jest także członkiem i solistą światowej sławy 100 Gipsy Orchestra.

Od blisko 15 lat jest aktywny na polskiej scenie muzycznej wspóŁpracując z licznymi polskimi muzykami klasycznymi i jazzowymi, m.in. zespół Tangata, Dawid Czernik „Jajeśnica” (skrzypce), Konrad Ligas (akordeon), Adam Kowalewski (kontrabas), zespół Tekla Klebetnica, Szymon Klima (klarnet), Orkiestra Capella Cracoviensis, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie.

Gościnnie na koncercie zaśpiewała Hanka Wójciak, artystka znana w krakowskim światku muzycznym i dziennikarz muzyczny. Towarzyszyła jej pewna młoda dama, której był to sceniczny debiut (…co można zobaczyć na zdjęciach).

Na koncercie zagrano głównie kompozycje powstałe w ramach polsko-węgierskiego projektu „Impresje świętokrzyskie – siedmiogrodzkie inspiracje”. To autorski projekt inspirowany na początku folklorem świętokrzyskim. Do współpracy w projekcie zaproszono słynnego węgierskiego wirtuoza cymbałów Jenő Lisztesa poszerzając obszar poszukiwań artystycznych o inspiracje siedmiogrodzkie, sięgając do źródeł tradycji muzycznej rejonu Siedmiogrodu oraz jej twórczej kontynuacji w twórczości wegierskich kompozytorów Beli Bartoka oraz Zoltana Kodaly’a. Tematy muzyczne, piękne i często nieznane, stały się źródłem dźwięków, którymi można zachwycać, bawić i wzruszać. Przede wszystkim jednak, w ciekawy, nowatorski sposób, przybliżyć współczesnemu słuchaczowi korzenie muzyki tradycyjnej. Na program składają się starannie wybrane i opracowane melodie ludowe, opracowania utworów Bartoka i Kodaly’a oraz kompozycje własne. Pomysł polsko-wegierskiego koncertu ma swoje źródło w autorskim projekcie muzycznym Łukasz Mazura, wirtuoza instrumentów klawiszowych z Kielc, który powołał do życia nowy projekt sygnowany własnym nazwiskiem – Luka Mazur Quartet. Znakomity pianista zajmuje się graniem jazzowej muzyki, którą łączy z wpływami słowiańskimi.

O formacji Luka Mazur Quartet wiem niewiele. Jestem pod wielkim wrażeniem tego koncertu, bardzo ciepło przyjętego przez krakowską publiczność. Obiecuję przybliżyć naszym czytelnikom ten zespół i muzyków którzy go tworzą.

// w publikacji wykorzystałem materiały prasowe dostarczone przez organizatora.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content