Lato w zgodzie – wakacje pod znakiem baśni, warsztatów i zabawy na Zgody 7

Wakacje w mieście mogą być fantastyczną przygodą! Lipcowo-sierpniowe atrakcje na Zgody 7 zabiorą młodszych i starszych w podróż do bliższych i dalszych zakątków kuli ziemskiej: zagramy na instrumentach ze wszystkich stron świata, zrobimy coś z niczego, zwiedzimy zakamarki Nowej Huty podczas gier terenowych, poznamy inne tradycje i kultury, a także dowiemy się, jak radzić sobie z emocjami i jak w trudnych sytuacjach z pomocą mogą przyjść nam… bajki. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na większość z nich obowiązują zapisy. Organizatorami wydarzeń są KBF, Kids in Kraków, Zgody 7 – miejsce spotkań, Cafe NOWA Księgarnia i Fundacja Faktor Kultura.

Razem dla Ziemi – ekologiczne działania dla młodszych i starszych

Warsztaty z budowy przytulnych domków dla owadów, rodzinne gry terenowe, kreatywne zajęcia dla seniorów czy regularne zbiórki karmy dla zwierząt, ubrań i książek – „Razem dla Ziemi” to całoroczny cykl zajęć, warsztatów i aktywności dla dzieci, rodziców i seniorów, które są organizowane zarówno w nowohuckim punkcie spotkań Zgody 7, jak i online. Na spotkaniach dowiemy się, jak dbać o środowisko i co zrobić, aby zasoby, które są skarbem Ziemi (woda, powietrze, drzewa), służyły nam jak najdłużej.

W lipcu całe rodziny wezmą udział w grze terenowej na jednym z najbardziej przyjaznych terenów zielonych w mieście – Łąkach Nowohuckich. Zabawa, podczas której będziemy szukać łąkowych skarbów, odbędzie się 3 i 4 lipca, a w weekend 31 lipca i 1 sierpnia na żądnych przygód podróżników czeka kolejna gra – tym razem oparta na poszukiwaniu nowohuckich pomników przyrody. Karty do obu gier będzie można odbierać w punkcie InfoKraków Zgody 7 (w godz. 10.00–18.00) lub pobrać ze strony www.kidsinkrakow.pl.

Podczas wakacji nie zabraknie edukacyjnych zajęć ekologicznych. Już 18 lipca o godz. 11.00 odbędą się warsztaty „Odkrywamy park Ratuszowy, podczas których dzieci wykonają rośliny i zwierzęta z drucików kreatywnych – zajęcia będą inspirowane spacerem wokół parku Ratuszowego. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Odbędą się też warsztaty dla seniorów! W czwartki 29 lipca i 26 sierpnia o godz. 11.00 organizatorzy zapraszają seniorów na spotkania, podczas których w praktyczny sposób naucza się, jak dbać o środowisko i wykonać m.in. woreczki na warzywa i owoce.

Zgodowe krafty

W ramach tego cyklu spotkań odbędą się warsztaty rękodzieła o przeznaczeniu użytkowym. Podczas zajęć prowadzący stawiają sobie za cel nie tylko wytwarzanie różnych przedmiotów własnymi rękami, ale również szerzenie idei zero waste. Na warsztatach recyklinguje się takie rzeczy, jak reklamówki, stare koszulki czy szklane butelki i słoiki. 29 lipca (czwartek) o godz. 16.00 uczestnicy wykonają kolorowe spodeczki. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Na wszystkie wymienione wcześniej warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły na facebookowym profilu Zgody 7 – miejsce spotkań (https://www.facebook.com/Zgody-7-miejsce-spotka%C5%84-212911466120319) oraz w punkcie Zgody 7. Warsztaty i zajęcia ekologiczne organizowane są przez KBF, Kids in Kraków i Zgody 7 – miejsce spotkań.

Literackie spotkanie last minute

Polak z dala od domu pozwala sobie na wiele – znacznie więcej niż w codziennym życiu. Wieczne narzekanie. Że zimno. Że gorąco. Że tłok. Że ludzi nie ma. Zabieranie jedzenia na zapas ze stołówek. Picie na umór. Ostentacyjnie wywyższanie się. Wszystkie sekrety polskich wyjazdów wakacyjnych zdradzi na spotkaniu autorskim Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”. Wydarzenie odbędzie się 9 lipca o godz. 19.00.

Sierpniowe święto różnorodności w ramach projektu Orfeo & Majnun

W ramach międzynarodowego projektu Orfeo & Majnun w punkcie Zgody 7 odbędzie się szereg zajęć dla najmłodszych. Celem warsztatów będzie przedstawienie nieznanych zakątków kuli ziemskiej, pokazanie różnorodności świata i ludzi, którzy zamieszkują rozmaite jego części. Na warsztatach, które odbędą się w każdą sierpniową niedzielę o godz. 11.00, dzieci dowiedzą się, jak ważne są emocje i czy różnią się w zależności od wieku, koloru skóry czy pochodzenia (1 sierpnia, 15 sierpnia), zastanowią się, czy sztuka może komuś pomóc w trudnej sytuacji (8 sierpnia), i odpowiedzą na pytanie, jaka jest rola zwierząt i natury w życiu człowieka – w tym celu przeniosą się na sawannę w poszukiwaniu cętkowanych drapieżników (22 sierpnia). W ostatnią sierpniową niedzielę (29 sierpnia) najmłodsi nauczą się, że nawet niełatwe emocje są potrzebne i że można wykorzystywać je w twórczości artystycznej, by się z nimi oswoić.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4–9 lat. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Szczegóły w opisie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/346117696951424/.

Warsztaty, spotkania i atrakcje dla dzieci organizowane przez Cafe NOWA Księgarnia

W Cafe NOWA Księgarnia na wszystkich spragnionych twórczych działań czeka szereg atrakcji i zaskakujących spotkań. Podczas wakacji weźmiemy udział w rodzinnych warsztatach rękodzielniczych „Literackie ręko-czyny”, podczas których książkowe inspiracje staną się punktem wyjścia do kreatywnych zajęć – uczestnicy przygotują m.in. kartonowe skrzydła motyli, las w słoiku czy plecaki z roślinnymi wzorami. W lipcu w programie znajdzie się też wykonywanie poideł dla pszczół (6 lipca o godz. 17.00) i tworzenie własnej soli kąpielowej (13 lipca o godz. 17.00). Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 3 lat.

Nie zabraknie również emocjonujących spotkań wokół literatury dziecięcej. Jak pomóc dziecku wyrażać emocje? Jak mówić o rzeczach, które sprawiają trudność, i jak je komunikować? Te pytania stawia sobie niejeden rodzic. Na zajęciach „Czytanie – odkrywanie” najmłodsi oswoją strachy, zamieniając się w bohaterów z czytanych opowieści. Prowadząca podpowie, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, jak kontrolować wybuchy małych „wulkanów złości” oraz jak wyrażać smutek. W lipcu Cafe NOWA Księgarnia zaprasza na: warsztaty „Ignaś Kitek, architekt” (10 lipca, godz. 16.00, zajęcia dla dzieci w wieku 4–6 lat), „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” (18 lipca, godz. 16.00, zajęcia dla dzieci 6–8 lat) oraz „Gucio się boi”( 20 lipca, godz. 11.00, zajęcia dla dzieci 3–5 lat).

W ramach cyklu „Niezła sztuka” uczestnicy warsztatów przekonają się, że każdy może zostać artystą, a dzięki stosowaniu wielu różnych technik (mozaika, puentylizm, kolaż) może odnaleźć swój ulubiony styl. Na zajęciach przedstawione zostaną różne osobowości świata sztuki, a narzędzia użyte do pracy zaskoczą wszystkich: od szczotek i wałków, przez formowanie mas plastycznych i robienie smug palcami. W lipcu w ramach cyklu weźmiemy udział w warsztatach: „Lato w pełni” (17 lipca, godz. 11.00), „Miastomania – urbanistyka i architektura dla najmłodszych” (21 lipca, godz. 11.00), „Pieskie życie” (25 lipca, godz. 11.00) i „W pracowni artysty” (31 lipca, godz. 11.00). Wszystkie warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–7 lat.

Wszystkich, którzy zastanawiają się, jakich baśni słuchają dzieci w Peru czy Australii, zainteresują na pewno zajęcia „Baśnie świata”. Każda opowieść będzie podróżą do świata mitów i legend z wybranego kraju. Pojawiają się w nich rozważania o życiu i śmierci, prawdzie i kłamstwie, a także odwieczna walka dobra ze złem. Opowieściom towarzyszą przeróżne efekty dźwiękowe! 4 lipca o godz. 11.00 dzieci wysłuchają historii „Morskie opowieści – Baśń o Łebianach”, a 11 lipca o godz. 11.00 – Kopciuszka francuskiego”. Obie bajki przeznaczone są dla dzieci od 6. roku życia.

Na koniec niezwykła gratka dla małych podróżników – warsztaty „Z książką dookoła świata”.Wspólnie z prowadzącą maluchy wyruszą w trasę, którą wyznaczą instrumenty muzyczne z różnych rejonów świata. Dzieci nie tylko poznają historię kraju, z którego pochodzi dany instrument, ale również na nim… zagrają! W każdy lipcowy poniedziałek o godz. 11.00 dzieci przeniosą się do innego kraju: począwszy od Kuby, przez Chiny, Zimbabwe, a kończąc na Chile.

Wszystkie wydarzenia w Cafe NOWA Księgarnia są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy. Chęć uczestnictwa można zgłaszać mailowo: cafe@nowaksiegarnia.pl.

  • Szczegółowy program sierpniowych warsztatów będzie dostępny na facebookowym profilu Cafe NOWA Księgarnia.
źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content