Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

“Kraków w kawałkach” – wystawa prac Albina Talika

Tysiące maleńkich kawałeczków papieru, pędzle, klej introligatorski i setki godzin mozolnej pracy. Miejskie krajobrazy Krakowa, często nieoczywiste i dalekie od znanych wizerunków ilustrowanych na pocztówkach, stworzone przez Albina Talika na płótnach z kolorowych mozaiek będzie można obejrzeć w Kreaktywnej od 6 do 15 marca.

Fascynuje mnie światłocień, odbicia, refleksy. Potrafię obserwować dany obiekt tygodniami w oczekiwaniu na odpowiedni nastrój i grę światła. Jednak często odchodzę od realizmu i poddaję się intuicji w doborze kolorów i budowaniu atmosfery. Jestem zachłanny światła.” – opowiada o swojej pracy artysta, Albin Talik.

Teatr Bagatela – Albin Talik

Niezwykle kolorowe, zbudowane się z tysięcy mikroskopijnych kawałeczków papieru prace-mozaiki składają się na wiele cykli surrealistycznych obrazów, portretów, kompozycji geometrycznych, a przede wszystkich miejskich pejzaży z pogranicza sztuki naiwnej. Większość prac powstaje w trakcie kilkudziesięciogodzinnych, mozolnych niczym sypanie mandali, sesji. Osiągany, dzięki precyzji efekt daje złudzenie obrazów olejnych pełnych nieregularnych pociągnięć pędzla.

Na wystawie w Starych Dębnikach zobaczymy głównie pejzaże miejskie, zatrzymane kadry przestrzeni dzielnicy a także ciekawych obiektów innych części miasta. Oprócz precyzyjnie odtworzonych dzieł architektury na obrazach pojawią się puste ulice, krzywo zaparkowane samochody, czy autobusy ruszające z przystanków. Odrealnione kolory, przytłaczające ilością barw przywodzą na myśl magiczną krainę po drugiej stronie lustra.

Wystawie towarzyszą warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, które odbędą sie w niedzielę, 8 marca. Uczestnicy zajęć pod okiem artysty poznają sekrety techniki powstawania papierowych obrazów, nauczyczą się odważnie łączyć kolory oraz spróbują swoich sił w zabawie strukturą i fakturą.

Albin Talik – artysta transmedialny urodzony w 1980 r. w Jeleniej Górze, od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Krakowie. Komponuje i aranżuje muzykę. Zajmuje się także grafiką komputerową współtworząc filmy animowane i ilustracje. W wieku 30 lat postanowił poświęcić się sztukom plastycznymi. Rozpoczął poszukiwania swojego miejsca w tej dziedzinie, czego efektem stało się stworzenie własnego i niepowtarzalnego stylu i techniki papierowego malarstwa.

Wernisaż wystawy: piątek, 6 marca o godz. 19.00
Wystawa: 6-15 marca 2020
Kreaktywna, ul. Konfederacka 4 w Krakowie.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content Click to listen highlighted text!