Koszewski in memoriam – nestor polskiej chóralistyki, koncert Chóru Polskiego Radia

Andrzej Koszewski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci na gruncie polskiej chóralistyki. Obchodzona w tym roku setna rocznica urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora i pedagoga daje przestrzeń do prezentacji jego dorobku z różnych faz twórczości. Jego dogłębna fascynacja folklorem (szczególnie tym z regionu Wielkopolski) zaowocowała szeregiem utworów chóralnych i instrumentalnych sięgających muzyki tradycyjnej. Podczas koncertu Chór Polskiego Radia zaprezentuje cykl „Suita wielkopolska”. Część koncertu inspirowaną muzyką tradycyjną dopełnią „Pieśni kurpiowskie” Romana Maciejewskiego i będące swoistym arcydziełem chóralnym „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego.

Koszewski był artystą, który prezentował perfekcyjne podejście do niezwykle trudnej materii, jaką jest głos ludzki, stosując zupełnie nowatorskie techniki wydobywania dźwięków. Aspekt sonorystyczny zdominował jego twórczość w latach 60 i 70 -tych. Jego dzieła wykorzystują glissanda, krzyki, szepty, a nawet gwizdy. Słowa, rozbite często na pojedyncze sylaby czy głoski używane były przez kompozytora jako formotwórcze komórki, zestawiane w przeróżnych konfiguracjach i używane często jako żartobliwe efekty onomatopeiczne („Gry”, „Ad musicam”). Dla Andrzeja Koszewskiego słowo miało bardzo duże znaczenie i wydaje się, że to właśnie ten element był iskrą zapalną do powstania wielu jego utworów. Podobną fascynację tekstem i jego ilustracyjnością prezentuje w swojej twórczości Szymon Godziemba-Trytek. Chór Polskiego Radia zaprezentuje jego „Sonety krymskie” do słów Adama Mickiewicza, skomponowane dla zespołu w Roku Romantyzmu Polskiego.

Koncert nie mógłby się odbyć w innej sali niż Celestat. Aktualne Muzeum Krakowa było miejscem spotkań, bali podczas których zespoły grały na specjalnie wybudowanym balkonie. Koncert w sali bractwa kurkowego poprowadzi dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia, Maria Piotrowska-Bogalecka.

Program:

Karol Szymanowski – 6 Pieśni Kurpiowskich (wybór)

Roman Maciejewski – Pieśni kurpiowskie (wybór)

Andrzej Koszewski – Tryptyk Wielkopolski

Szymon Godziemba-Trytek – Sonety krymskie

Andrzej Koszewski – Ad musicam (wybór)

Andrzej Koszewski – Gry

Wykonawcy:

Aleksandra Krzywdzińska – sopran

Matylda Sielska – alt

Krzysztof Michalski – tenor

Adam Radnicki – baryton

Chór Polskiego Radia

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

KONCERT: Celestat – Muzeum Krakowa ul. Lubicz 16, 31-054 Kraków, 16 września, godz. 18.30

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content