Bez kategorii 28 listopada 2018

Koncerty w barwach amerykańskich – Filharmonia Krakowska

Najbliższe koncerty symfoniczne w Filharmonii Krakowskiej – w piątek 30 listopada o godz. 19.30 i w sobotę 1 grudnia 2018 o godz. 18.00 – to przegląd utworów powstałych w XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi dyrektor artystyczny instytucji Charles Olivieri-Munroe, solistką wieczorów będzie natomiast urodzona w Salzburgu skrzypaczka – Elena Tanski, która wykona kultowy już I Koncert skrzypcowy Philip Glassa.

„Stworzyłem ten utwór w 1987 z myślą o napisaniu takiego utworu, który podobałby się mojemu ojcu, bardzo mądremu, sympatycznemu człowiekowi” – wspominał Philip Glass. – „Nie miał żadnego wykształcenia muzycznego, ale był typem melomana zapełniającego sale koncertowe. To popularne dzieło, takie jakie powinno być – według mojego taty”. I Koncert szybko stał się jedną z popularniejszych kompozycji Glassa, w Filharmonii Krakowskiej wykonany jak dotąd jedynie raz – przez Piotra Pławnera, przed czterema laty. Utwór słynnego amerykańskiego minimalisty zaprezentuje wspomniana już Elena Tanski, 26-letnia skrzypaczka, absolwentka kuźni talentów – Universität Mozarteum w Salzburgu, grająca na skrzypcach z pracowni Guadagniniego, użyczonych jej przez prywatnego kolekcjonera.

Program koncertów wypełnią ponadto: napisana przez Johna Williamsa z okazji obchodów stulecia amerykańskiej Statuły Wolności Liberty Fanfare, słyszane przez krakowską publiczność w ubiegłym tygodniu Adagio Samuela Barbera (tym razem w rdzennej wersji na orkiestrę smyczkową), Fanfara dla zwykłego człowieka Aarona Coplanda, Variations on America Charlesa Ivesa, napisane w oparciu o tradycyjną amerykańską melodię, a także Short Ride in a Fast Machine Johna Adamsa. Nie lada wyzwaniem będzie także zaprezentowanie złożonego z pauz utworu 4’33”Johna Cage’a, okrzykniętego wielkim odkrywcą ciszy. Jak ta cisza zabrzmi w gmachu przy Zwierzynieckiej – tego doprawdy nikt nie może wiedzieć.

Bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru, w Sali Złotej o godz. 18.30 odbędzie się prelekcja dra Piotra Lityńskiego pt. „Przed koncertem o koncercie” – wstęp na podstawie biletu oraz abonamentu koncertowego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej.


Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

podobne publikacje