Koncert w rocznicę 88 urodzin Krzysztofa Pendereckiego

23 listopada o godz. 19.00 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbędzie się koncert w 88 rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Na koncert zapraszają, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Krzysztof Penderecki, kompozytor i dyrygent, owiany legendą twórca wybitnych dzieł oratoryjnych i symfonicznych. Laureat niezliczonych nagród i odznaczeń w wielu krajach oraz blisko 30 doktoratów honoris causa przyznawanych przez uczelnie całego świata, pozostawał wierny Polsce i Krakowowi. W sposób szczególny był wierny swojej macierzystej Uczelni, Akademii Muzycznej w Krakowie, która dumnie nosi imię kompozytora.

W programie koncertu usłyszymy:

Hymn do św. Wojciecha,

II Symfonię „Wigilijną”,

Lacrimosę z Polskiego Requiem

W wykonaniu Orkiestry i Chóru Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Solistką koncertu będzie Iwonna Hossa (sopran).

Iwona Hossa zaliczana jest do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowywała publiczność i zdobywała uznanie krytyki. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Ewy Wdowickiej (1998). Artystka zadebiutowała partią Violetty/Traviata w Teatrze Wielkim w Poznaniu i została solistką tej sceny. Współpracuje z teatrami operowymi w Polsce i za granicą. W repertuarze Iwony Hossy, obejmującym muzykę od baroku po współczesność, znajduje się kilkadziesiąt partii operowych, a także operetkowych oraz oratoryjnokantatowych. Wykonuje również bogaty repertuar pieśni. Dokonała licznych prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej.

Iwona Hossa jest laureatką wielu międzynarodowych nagród.

Maciej Tworek w Akademii Muzycznej w Krakowie studiował fortepian w klasie prof. Jana Hoffmana, chóralistykę oraz dyrygenturę w klasie prof. Józefa Radwana. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura. Jako asystent współpracował z Valerym Giergievem i Lorinem Maazelem. W latach 2005-2012 był dyrygentem Capelli Cracoviensis.

Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W 2002 roku rozpoczął dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem był m. in. udział w nagraniu z orkiestrą Sinfonia Iuventus – kompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych. W roku 2018, w ramach obchodów jubileuszu 85 urodzin kompozytora, dyrygował II koncertem skrzypcowym „Metamorfozy” z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej z udziałem solistki Anne Sophie Mutter, z którą następnie odbył tournée po Chinach, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia.Koncertował w Europie, Azji i obu Amerykach. W 2021 roku płyta Penderecki. Concerto per fisarmonica ed orchestra. Concerto per flauto (sassofono) ed orchestra da camera z koncertami Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją Macieja Tworka i Krzysztofa Pendereckiego została nagrodzona Fryderykiem w kategorii: ALBUM ROKU MUZYKA KONCERTUJĄCA.

  • Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Bilety do nabycia w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content