Koncert “Gospel Family” // relacja i fotorelacja

14 września, krakowską ArtZonę na Osiedlu Górali 4 opanowała Radość (tak, tak – przez wielkie R, to nie błąd). Mieliśmy wielką przyjemność wysłuchania koncertów: Śpiew Ruch Radość (seniorzy), Gospel Kids (dzieci), oraz Mamas & Papas (rodzice z małymi dziećmi).

Radość była motywem przewodnim tego koncertu, radość ze śpiewania i radość ze słuchania – bowiem radosny nastrój udzielił się też widowni. Gospel to bardzo specyficzny rodzaj muzyki, wywodzącej się z XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dlatego znajdujemy tu wyraziste rytmy i elementy jazzu. Decydujący jednak wpływ na tą muzykę ma jej zabarwienie emocjonalne. Nazwa gatunku (pochodząca od słów god spell) oznacza głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Współczesny gospel to radość z śpiewania o Bogu i dla Boga. Myślę, że Najwyższy – choć bardzo pewnie zajęty, znalazł choć chwilę, aby posłuchać tego koncertu i również udzieliła się Mu atmosfera Radości. Oprócz radości z muzyki i towarzyszących temu emocji, na tym koncercie było jeszcze coś. To wspaniałe odczucie jedności wszystkich jego uczestników. To integracja pokoleń; dzieci, rodziców i seniorów. Takie właśnie “bycie razem” bardzo wzmacnia więzi między ludźmi … ale te rozważania, zostawmy może dla socjologów.

Koncert bardzo trudny do relacjonowania, bo jak “relacjonować emocje”. Na takich wydarzeniach powinno się bywać, bo oprócz porcji wspaniałej muzyki dostajemy jeszcze emocje a te nie sposób opisać słowami.

Uczestnicy koncertu szkolili się pod okiem wspaniałych instruktorek: Eli Ekiert, Marii Pabisiak, Anny Madej i Gabi Gąsior – chylimy czoła przed ich ogromem pracy, zapałem i zaangażowaniem. Wydarzenie w ramach: Festiwal 7xGospel 2018.

Fotorelacja z koncertu:

foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

 

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.