UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Koncert charytatywny na rzecz Marka Karewicza

Fundacja Wspierania Kultury MAGNA RES ma zaszczyt poinformować o wydarzeniu, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na cele leczenia i rehabilitacji oraz mamy nadzieje zapewni godne życie Marka Karewicza.

Po otrzymaniu wiadomości o aktualnym stanie zdrowia, kondycji psychicznej i warunkach życia Marka Karewicza, William de Mousson Romanski Prezes Fundacji MAGNA RES i muzycy, którzy wystąpią 01 października w Wąchocku podczas IV Międzynarodowego Festiwalu “Muzyka w Opactwie” (www.manares.eu) zdecydowali się powtórzyć charytatywnie koncert w dniu 02 października 2016 r. w Krakowie.

W programie koncertu:
Johann Sebastian Bach – Inspiracje i Improwizacje
Bogdan Hołownia (fortepiano)
Günter Wehinger (flet)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Publiczność koncertu będzie miała okazję obejrzenia wystawy z kilkudziesięcioma fotografiami Marka Karewicza, która będzie czynna pół godziny przed i po koncercie.
Wejściówki na koncert w cenie 40 zł/os do nabycia przed koncertem od godz. 19.45.

Marek Karewicz. Nikt, tak jak On nie sfotografował historii polskiej muzyki od lat 60-tych. Wśród pereł jego talentu znajdziemy zdjęcia wykonawców polskiego jazzu, bigbitu, rocka, popu, a także poezji śpiewanej tj. Marek Grechuta i Ewa Demarczyk. Jest autorem ponad 1500 okładek płytowych, w tym zespołu Breakout, ze słynnym zdjęciem Tadeusza Nalepy prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Do wybitnych dzieł fotografiki światowej należą, bez wątpienia, jego fotografie ostatniej trasy koncertowej Milesa Davisa czy europejskiej trasy koncertowej Raya Charlesa.
Marek od lat zmaga się ze skutkami wylewów i mimo paraliżu połowy ciała ciągle próbuje być aktywny w środowisku muzycznym. Ostatnio nieszczęśliwie upadł, złamał nogę i aktualnie nie jest zdolny do samodzielnego życia. Kosztowne rehabilitacje i sytuacja finansowa Marka skłoniła nas do podjęcia inicjatywy organizacji koncertu, którego dochód w całości przekazany zostanie na cele leczenia i rehabilitacji oraz mamy nadzieje zapewni godne życie „Nadwornemu Fotografowi Polskiego Jazzu”.

Koncert charytatywny na rzecz Marka Karewicza
Niedziela, 02 października 2016, godz. 20.30
Kościół Św. Katarzyny Kraków, ul. Augustiańska 7 (wejście od strony ul. Skałecznej)

Marek Karewicz to dla osób interesujących się jazzem postać wyjątkowa i wybitna. Szczególnie dla pokolenia dzisiejszych 50-60 latków. Oczywiście dotyczy to ludzi interesujących się jazzem “ze zrozumieniem”. Są lata 70 i 80 ubiegłego wieku. Nie ma internetu (czy to możliwe??? Tak!!!). Popularność artystów (w tym jazzowych), nie jest liczona ilością lajków na Facebook i odsłon na YouTube. Wyznacznikiem popularności są “longpleje”, czyli długogrające płyty winylowe. Każdy jest wyczekiwany a później często wystawany (w kolejce pod sklepem muzycznym). Są to dziwne czasy, w których po płytę trzeba było stać w kolejce. Na zdecydowanej większości tych płyt widnieje nazwisko Marka Karewicza, jako autora zdjęć bądź projektanta okładki. To On wprowadzał nas wizualnie w świat jazzu a robi to pięknie – większość jego okładek mam w oczach do dzisiaj. Wywarł wielki wpływ na artystyczny wizerunek polskiego jazzu (nie tylko jazzu i nie tylko polskiego). Za to jesteśmy coś Panu Markowi Karewiczowi winni …

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Marek Andrzej Karewicz (ur. 28 stycznia 1938 w Warszawie) – polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu. Jako nastolatek Karewicz grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Wyłącznie fotografią zajął się od końca lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda. Ukończył liceum fotograficzne na ul. Spokojnej w Warszawie (u Mariana Dederki), następnie studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły filmowej w Łodzi.

Od ok. 1964 prowadził warsztaty fotograficzne i kursy laboratoryjne fotografii w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie pomiędzy sesjami zdjęciowymi w studio fotograficznym pracował nad okładkami do płyt. Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (numer legitymacji 07), odznaczony też został honorowym tytułem La FIAP : Fédération Internationale de l’Art Photographique. Działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. W telenoweli Klan grał epizodyczną rolę właściciela klubu jazzowego. Przez wiele lat związany był z warszawskimi klubami muzycznymi: Hybrydy, Remont oraz Jazz Club Tygmont. W klubie Tygmont znajduje się stała wystawa fotografii Karewicza. W lutym 2009 ukazał się album This Is Jazz zawierający 200 zdjęć artystów jazzowych autorstwa Karewicza. (źródło: Wikipedia)

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 536
Skip to content