KOMEDA – HŁASKO. Koncert w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy i Marka Hłaski

KOMEDA – HŁASKO, to próba scalenia muzycznej i literackiej twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego i Marka Hłaski w jedną, emocjonalnie spójną kompozycję.

Z jednej strony, formalnie zakomponowana, częściowo improwizowana suita na motywach zaczerpniętych z muzyki Krzysztofa Trzcińskiego – łącząc swobodną improwizację z fragmentami ściśle zdeterminowanymi oraz jazzowymi, przypomni postać Komedy jako twórcy poszukującego, w swoich działaniach nieustępującego najnowszym trendom tzw. trzeciego nurtu (połączenia muzyki jazzowej ze współczesną).

Z drugiej, recytacje fragmentów prozy Marka Hłaski – eksponujące poczucie lęku, niepewności, zagrożenia.

W efekcie zestawienia tych dwóch warstw zrodzi się nowa jakość: swego rodzaju synteza sztuk, tchnąca w tak powstały utwór specyficzną, wewnętrzną spoistość.

Wybór tych właśnie postaci nie jest przypadkowy: w roku 2019 przypada 50. rocznica śmierci Komedy i Hłaski, a także 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, której piętno odcisnęło się dotkliwie na życiu i twórczości obu twórców.

Na przełomie lat 50. i 60. Komeda tworzył środowisko nowoczesnego jazzu, którego wpływ na rozwój polskiej muzyki jazzowej był ogromny. Marek Hłasko – pisarz i scenarzysta, którego biografia nie oparła się mitologizacji, obdarzony niemniej wielką przenikliwością – blisko związał się z Komedą na emigracji, w Los Angeles. Dla twórczości jednego i drugiego wspólne były szczególnego rodzaju emocjonalność, symbolika, atmosfera niepokoju i napięcia.

Obydwu postrzega się w kulturze popularnej na sposób spłycony, przez pryzmat jedynie ich najpopularniejszych dzieł. Przekonani o dogłębnej niesprawiedliwości takiego stanu rzeczy, pragniemy odmienić stereotypowy odbiór ich muzycznej i literackiej sztuki.

KOMEDA – HŁASKO, Koncert w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy i Marka Hłaski w piątek 14 czerwca 2019 r., godzina 20:00, Teatr Odwrócony, Sławkowska 14, Kraków

muzyka: IPT Wójciński/Bańdur/Gucik
głos z offu: Andrzej Rozmus

Bilety w promocyjnej cenie 15 zł dostępne do 10 czerwca na @ekobilet.pl, od 11 czerwca i bezpośrednio przed koncertem 25 zł.

Bilety:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.